Wszystkie darmowe gry od Epic Games Store z roku 2024
Zapowiadali bankructwo, szybkie wymiarcie Fortnite’a, pogrążenie w batalii sądowej z Apple i Google… A Epic Games Store nadal stoi. I nadal rozdaje darmowe gry! Przyjrzyjmy się więc, to takiego mogliśmy odebrać przez cały 2024 rok.
Zanim sprawdzimy, co takiego mogliśmy przypisać w 2024, warto wpierw nadrobić sobie pozostałe darmoszki, które zyskaliśmy odpowiednio w latach 2018/2019, 2020, 2021, 2022 oraz 2023. Linki w tytułach gier w niniejszym wpisie prowadzą do naszych recenzji bądź innych tekstów z nimi związanych. A więc – zaczynamy!
Grudzień 2023 / Styczeń 2024
2023 rok zakończył się niejako cliffhangerem – choć świat już o nich zapomniał, święta w sklepie Epica trwały w najlepsze jeszcze do 4 stycznia. Ostatnimi prezentami na Gwiazdkę były logiczne Escape Academy, bardzo małe 20 Minutes Till Dawn oraz powtórka A Plague Tale: Innocence. Wydarzenie kończy jednak jedna z większych niespodzianek 2021 roku, czyli MARVEL’s Guardians of the Galaxy!
Prawdziwy 2024 rok zaczynamy od Sail Forth, uroczej gry o żeglowaniu. Mimo pięknego tytułu, zauroczeni jednak nie byliśmy bardzo tanim (2 zł na wyprzedaży!) LOVE. Na otarcie łez otrzymaliśmy grę logiczną – Infinifactory.
Luty
Rozwiązywanie łamigłówek to również domena pierwszej gry lutego – Doors – Paradox. Także miłość nadal nas nawiedzała, bo Doki Doki Literature Club Plus! znowu zahaczył o te uczucia, jednak w o wiele bardziej niepokojącym kontekście… Przypisać do swojego konta mogliśmy również indyka Lost Castle, całkiem spore Dakar Desert Rally (pierwsza faktyczna gra wyścigowa rozdana przez Epica!) oraz sequel hitowego Super Meat Boy Forever.
Marzec
W marcu dostaliśmy parę niespodzianek. Aerial_Knight’s Never Yield zaskakiwał estetyką i muzyką, Astro Duel 2 przyjemnym co-opem, a powtórka The Bridge – zakręconymi zagadkami. Fani Cyberpunka byli za to zachwyceni Deus Exem: Mankind Divided, a wędkarze – Call of the Wild: The Angler. Wymęczone przez rozdawnictwo Amazona Invincible Presents: Atom Eve nie porwało, jednak na koniec marca nie jeden gracz przecierał oczy ze zdziwienia, jaką ukrytą perełką zostało Islets.
Kwiecień
Kwiecień przywitał dużą powtórką – The Outer Worlds: Spacer’s Choice Edition. Wraz z nim premierę w sklepie Epica miał Thief, czyli zapomniany już reboot serii. Powtórką okazała się również kolejna ujawniona gra, czyli polski Ghostrunner rozdawany razem z The Outer Worlds kilka miesięcy temu. Reszta to raczej drobnica – The Big Con, Town of Salem 2 czy mocno kontrowersyjne Lisa: The Definitive Edition (w pakiecie są dwie gry). Na wyróżnienie zasługuje jeszcze Industria.
Maj
Przyjęło się mówić, że w maju Epic Games Store rozdaje największe hity z okazji wydarzenia Vault Games. Niestety 2019 rok już nigdy się nie powtórzy i z roku na rok jakość gier słabnie. Jednakże tegoroczne Tajemnicze Gry były naprawdę przyzwoite. Oto one.
Miesiąc przywitaliśmy świetnym pakietem do wspólnego co-opa: Orcs Must Die! 3 oraz Cat Quest 2. Indykowym zaskoczeniem był Circus Electrique, czyli mało znany, ale udany klon Darkest Dungeons. Zważywszy na jedną z największych premier tego roku, Dragon’s Age Veilguard, nie dziwi dziś rozdawnictwo poprzedniej odsłony – Dragon Age: Inquisition (Game of the Year Edition). Zresztą również w 2024 wyszła nowa odsłona symulatora farmy, więc aby zachęcić nowych farmerów, rozdano Farming Simulator 22.
Czerwiec
W ostatni dzień maja rozdano Chivalry 2, bardzo dobrą sieciówkę z rycerzami w roli głównej, chociaż wcześniejsze rozdawnictwo tej gry przez Amazona zepsuło wielu graczom tę darmoszkę. Na osłodę dostaliśmy jednak wielki tytuł – Marvel’s Midnight Suns, czyli wyjątkową turówkę w uniwersum Marvela od twórców XCOMa. Po zakończeniu Tajemniczych Gier wróciliśmy do standardowego rozdawnictwa mniejszych tytułów. Nie dziwią więc takie gry, jak wyścigowa Redout 2, bardzo małe Freshly Frosted czy znakomite Sunless Skies: Sovereign Edition. Gdzieś po drodze mogliśmy przypisać również pakiet do gry F2P Idle Champions of the Forgotten Realms.
Lipiec
Lipiec kontynuował raczej tańsze rozdawnictwa. Na start otrzymaliśmy spokojne The Falconeer, wyjątkową karciankę Floppy Knights, pojawiające się co chwilę w bundle’ach Arcade Paradise czy udany horror Maid of Sker. Miesiąc kończyliśmy większą grą, ale nadal powtórką – F.I.S.T.: Forged In Shadow Torch.
Sierpień
W sierpniu do grona nowych wydawców chętnych na łatwy zarobek dołączyło Konami. Do końca roku widzieliśmy go jeszcze kilkukrotnie, a pierwszą rozdaną grą było Cygni – All Guns Blazing, w dniu swojej premiery! A oprócz niego: urocze Lumbearjack, zaskakująco droga powtórka DNF Duel, wymagające Death’s Gambit – Afterlife, mało znana, ale porządna adaptacja amerykańskiego footballu Wild Card Football oraz kolejna powtórka (a raczej aż trzy) w postaci Fallout: Classic Collection. Na szczególne wyróżnienie zasługuje The Callisto Protocol, dla wielu gra przeciętna, jednak za tę cenę jest to prezent wręcz wymarzony dla fanów horrorów. W ten sam dzień otrzymaliśmy również Gigantic: Rampage Edition, czyli wskrzeszenie dawnego F2P-a „Wskrzeszenie” to jednak za dużo powiedziane, bo podczas pisania tych słów na Steamie grają w nią zaledwie… no, nikt nie gra, całe zero osób. Ajjj…
Wrzesień
Koniec wakacji zaczęliśmy porządnym zestawem z polskim akcentem: Sniper Ghost Warrior Contracts oraz Football Manager 2024. Kolejny tydzień został zdominowany w całości przez Konami, oferowane (ponownie) praktycznie w dniu swojej premiery Rugrats Adventures in Gameland (tak, gradaptacja kreskówki z 1991!) oraz zaskakująco dobry co-op w Super Crazy Rhythm Castle. Reszta miesiąca mogła zlecieć Wam na ogrywaniu TOEM, The Last Stand: Aftermath oraz The Spirit and The Mouse.
Październik
Widać, że październik przez Epica był traktowany bardziej jak śmietnik, bo nawet nie doczekaliśmy się typowo halloweenowych gier (no może poza dwoma tytułami, co w porównaniu do zeszłorocznego zestawu z The Evil Within wypada blado). Co prawda Bear and Breakfast czy ledwo co będące w bundle Empyrion – Galactic Survival są niezgorszymi tytułami, to już Invincible Presents: Atom Eve (tak, kolejny raz w tym roku!), Moving Out czy Ghostwire: Tokyo to powtórki rozdawane nawet więcej niż dwa razy. Raczej mieszane odczucia wywołał też Outliver: Tribulation, czyli „pierwsza gra z Nigerii”… Zastanawiam się, jak taki tytuł (nie krytykując go, bo recenzje są pozytywne) ma przyciągnąć nowych użytkowników do sklepu. A poza tym: symulator o prowadzeniu sklepu z kartami Kardboard Kings oraz gra w chowanego Witch It.
Listopad
Epic trafił z Deceive Inc w idealny miesiąc. Listopad kojarzy się z przemijaniem, a wspomniana sieciowa gra o szpiegach niedługo później ogłosiła zamknięcie serwerów i upadek studia. To przykra wiadomość, bo tytuł ten był naprawdę udany, a jednak rozdawnictwo (przedtem również na Amazonie) nie przyniosło studiu wystarczającego rozgłosu. Z bardziej pozytywnych wiadomości – rozdano duży prezent dla graczy lubujących się w retro. Mowa o Castlevania Anniversary Collection (zresztą ponownie od Konami). Reszta to już mniejsze tytuły: powtórka Snakebird Complete, Beholder oraz szalenie wciągające Brotato.
Grudzień oraz początek 2025
Dojechaliśmy do ostatniego miesiąca 2024 roku. Nim sprawdzimy, co takiego dostaliśmy pod choinkę, trzeba wspomnieć o naprawdę sporych niespodziankach. Piątego grudnia otrzymaliśmy Bus Simulator 21: Next Stop, czyli wbrew nazwie najnowszą odsłonę symulatora autobusów, a także niesamowity prezent dla fanów LEGO – Lego Star Wars: The Skywalker Saga! Kolejna darmoszka była już skryta za papierem dekoracyjnym. Gdy wybiła godzina 17:00, naszym oczom ukazał się The Lord of the Rings: Return to Moria, czyli bardzo udany survival w świecie Tolkiena. Podobnie jak rok temu, codzienne rozdawnictwo miało nadejść tydzień później. Zapnijcie więc pasy – oto ostatnie 15 gier rozdawanych w 2024 roku (i na początku następnego).
Wyliczankę zaczynamy od Vampire Survivors, czyli jednej z najważniejszych gier z ostatnich lat. Razem z wcześniejszym Brotato tworzy nam zestaw najlepszych gier z tego gatunku! W kolejnych dniach otrzymaliśmy Astrea: Six Sided Oracles, TerraTech oraz Wizard of Legend, czyli indyki dobre, niekiedy bardzo dobre, jednak najlepsze miało dopiero nadejść. Dark and Darker – Legendary Status to najdziwniejsza pozycja ze świąt – to DLC do darmowej gry, jednak warte ponad 100 zł! Boże Narodzenie było dość skromne – otrzymaliśmy Dredge (które w tym samym miesiącu było rozdawane przez Amazona) oraz powtórka Control. Były plotki, że zamiast gry Remedy mieliśmy otrzymać Cywilizację VI z dodatkami, jednak do dziś nie wiemy, co się z tą grą stało. Od 26 grudnia event rozkręcił się na dobre – polskie Ghostrunner 2, gra wyścigowa Hot Wheels Unleashed, bardzo świeże Kill Knight, kolejna powtórka Orcs Must Die! 3 oraz [REDACTED], czyli gra twórców (rozdawanego wcześniej) The Callisto Protocol wydana zaledwie dwa miesiące wcześniej! Ostatnie trzy gry to same hity – Sifu ze świetnym systemem walki, ogromna powtórka Kingdom Come: Deliverance (idealnie przypominająca o „dwójce”) oraz hardcorowy FPS Hell Let Loose.
Hell Let Loose ZA DARMO! Podsumowanie świątecznych gier od Epica 2024
Doszliśmy do końca tego wpisu – ale nie końca darmowych gier od Epic Games Store! Pierwszy ujawniony tytuł – Turmoil – świadczy o tym, że Epic bynajmniej nie zamierza się poddawać w walce o rynek gier PC. Szczęśliwego nowego roku i do następnego!