NewsNowość

O wpływie gier komputerowych na zdrowie mózgu

O tym, że gry komputerowe mają znaczny wpływ na nasz mózg i nasze myślenie, przekonaliśmy się chyba sami. Maciej Skorko w wywiadzie dla Silesion podkreślał, że chociaż badania są dopiero prowadzone, a wiele tez jest niejasnych, to jednak istnieje wyraźny związek pomiędzy graniem, a rozwojem. Gracze, jak się okazuje, lepiej się adaptują do wielozadaniowości. Mają większość czułość koloru. Potrafią lepiej łowić informacje ze źródeł.

Jakiś czas temu w Washington Post ukazał się artykuł o starszych ludziach, którzy swoją zdolność równowagi poprawiali grając w Cognifit. Zadaniem tej gry jest wzmocnić bystrość i szybkość myślenia, co bardzo pomaga rehabilitującym się. Wykazano wyraźny związek pomiędzy poprawą, a graniem w ową grę – ludzie, którzy spędzali przy niej nieco czasu, rzadziej tracili równowagę, rzadziej upadali.

Wiele dobrych czynników

Gry komputerowe pomagają też w terapii osób, które były chore na raka, a ich mózg został uszkodzony przez inwazyjne leczenie. Badacze zauważyli, że grupy, które przeszły ponad czterdziestogodzinne sesje z grą, mającą usprawnić ich myślenie, faktycznie zrobiły duże postępy.

Przyjmuje się więc, że gry komputerowe mają szereg niebagatelnych zalet. Po pierwsze, wspomagają koncentrację. Po drugie, pomagają nam w adaptowaniu się do nowych sytuacji, tak samo, jak działo się to w grach. Po trzecie, mają pozytywny wpływ na seniorów i osoby, które były chore. Ich wpływ na pamięć także jest nie do pominięcia, chociaż jak twierdzą eksperci z Harvardu, wcale nie ułatwiają nam zapamiętywania imion i twarzy, bo to jest raczej indywidualna kwestia. Ci sami eksperci są raczej zdania, że powinniśmy grać w szachy zamiast w gry komputerowe, więc nie wszystko wygląda tak różowo. Z kolei Carmen Russoniello, profesor z USA, stara się dowieść, że gry mają zbawienny wpływ na redukcję stresu, a także stymuluje prawą część naszego mózgu.

Cokolwiek by o tym nie powiedzieć, są to badania, które w dalszym ciągu potrzebują większej uwagi. Z całą pewnością istnieje całe mnóstwo dobrych rzeczy, które możemy zyskać z grania w gry, chociaż czas pokaże, ile zajmie nam dotarcie do tego.


Pamiętaj, aby przed zakupem zawsze sprawdzać cenę → Najniższe ceny gier znajdziesz na Ceneo.
Kupując za pośrednictwem naszego linku wspierasz rozwój naszego portalu, dziękujemy!


Dzięki, że doceniłeś nasz wkład i przeczytałeś ten wpis do końca! Jesteś częścią naszej społeczności i to od Ciebie zależą nasze dalsze kroki. Możesz nam pomóc:

  • zostawiając komentarz - wiele się nie napracujesz, a my dowiemy się na czym Ci zależy,
  • polub nasz fanpage na Facebooku, żebyś z łatwością otrzymywał informacje o naszej działalności,
  • daj znać znajomym - razem stworzymy wielką społeczność "Testerów Gier",
  • zasubskrybuj nasz kanał YouTube jeżeli chciałbyś, abyśmy publikowali więcej filmów.

Emilia Wyciślak

Polonistka, entuzjastka fantastyki, graczka RPG. W wolnym czasie, którego nie posiadam, pochłaniam dziesiątki książek, gier, filmów i seriali.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *