Historia Według Gier. Część 1: PREHISTORIA
Mówią, że historia to – zaraz po matematyce (tfu!) – najmądrzejsza z nauk, humanistycznych. Dlaczego? Od przodków można się wiele nauczyć i łatwo osądzić, że historia lubi się powtarzać. W tym cyklu prześledzimy rozwój dziejów ludzkości; ale nie od strony naukowej… Jak gry ukazywały starożytność, średniowiecze czy renesans? Zapraszam do lektury.
Zaczynamy od prehistorii… o której praktycznie nic nie wiemy. Ba, od wynalezienia pisma zaczyna się historia właściwa, jako dziedzina nauki, a wtedy to nasi koledzy myśleli tylko o przeżyciu, niżeli o wiedzy. A nawet jak coś wynaleźli, to przez przypadek.
Jaskiniowce w grach ukazywani są raczej jednostronnie. Kojarzycie może francuską produkcję Prehistorik? Prosta, dwuwymiarowa platformówka z 1991 r. wydana na m.in. Amigę i DOS-a, a dziś możliwa do odpalenia także na smartfonach. Powstał także jej remake w 2013 r.
Może nie jaskiniowca, ale człowieka bardzo podobnego poznaliśmy w Tomba! z czasów PSX-a. Choć tam świat był wymyślony, więc głównym przeciwnikiem były… świnie.
Jednak grą, która najgłębiej pokazuje tę epokę, jest Far Cry: Primal. Spin-off znanej marki został dobrze przyjęty, głównie z tego powodu, że prehistoria jest raczej mało popularnym tematem w grach wideo i innych mediach. W jakim innym tytule elektronicznym można walnąć pałką czy kamieniem małpoluda, albo też ujeżdżać tygrysa szablozębnego?
Oprócz homo sapiens albo australopiteków, głównym życiem kojarzonym z prehistorią są dinozaury. Giganty te możemy znaleźć np. w Turoku, starym, bardzo klimatycznym FPS-ie, czy Dino Crisis, „bracie” Resident Evil.
Jednak często to my stajemy się tymi zwierzętami i łowcami. Ludzi będziemy zjadali w takich grach jak Primal Carnage czy Dino D-Day.
Dinozaura mogliśmy mieć nawet w naszym domu, dzięki Wonderbook Spacer z dinozaurami. Była to przede wszystkim świetna gra edukacyjna, a dla młodszych – niezwykła przygoda.
W następnej części zerkniemy na piękną epokę: starożytność; oczywiście według Greków, Spartan i Rzymian. Zapraszam i do następnego!
Wszystkie artykuły z cyklu znajdziecie pod następującym tagiem: Historia Według Gier
Dołączcie do naszej grupy Facebookowej – Testerzy Gier – aby dzielić się ciekawymi promocjami z naszą społecznością; zachęcamy także do polubienia naszego fanpage’a, aby być na bieżąco z newsami ze świata gier. Jeżeli lubicie także oglądać recenzje gier, koniecznie zasubskrybujcie nasz kanał YouTube!
Humanista, pasjonat historii i języków obcych (przede wszystkim angielskiego) oraz j. polskiego. „Pececiarz” od urodzenia, choć posiada obydwie kieszonsolki Sony. Spokojny człowiek, który lubi pisać to, co czytacie :P.