AOC G2590PXG2 – Dobry monitor dla graczy – test
Aby gracz mógł cieszyć się rozgrywką na komputerze czy konsoli, musi ją na czymś wyświetlić. Dzisiaj, dzięki uprzejmości agencji PR Sarota, przyjrzymy się monitorowi dla graczy marki AOC, model G2590PXG2.
Nieco słów o monitorze
Monitor wyróżnia się spośród innych modeli dla graczy tym, że jest to specjalny, sygnowany logiem G2 Esports produkt. Oferuje nam matową matrycę TN z podświetleniem WLED, rozdzielczość FullHD, wsparcie dla AMD FreeSync, czas reakcji 1ms i działanie z maksymalną częstotliwością 144Hz. Co to oznacza dla kupującego? Że AOC G2590PXG2 to maszyna typowo gamingowa, która w swoim wytatuowanym ciele o przekątnej 24,5 cala próbuje upakować co najlepsze dla nas, epickich graczy.
Jak prezentuje się monitor AOC G2590PXG2?
Już samo opakowanie zdradza, że będzie to spotkanie osobliwe. Na pudełku jawi nam się monitor w towarzystwie pana wyglądającego jak samuraj, z podpisem „Wstąp do armii samurajów”. W środku znajdziemy, „oczywiśnie”, monitor i jego nóżkę, przewód zasilający i inne ładne rzeczy, od kabli HDMI po kabel USB 3.0 typu B. Dodatkowo otrzymamy płytkę ze sterownikami monitora i kabelek typu Jack, który możemy wpiąć do naszego PC. Przyda się on wszystkim korzystającym z D-Sub/VGA — starego typu złącza, które w przeciwieństwie do HDMI czy DisplayPort, dźwięku nie przekazuje.
Tak, AOC G2590PXG2 zawiera port USB 3.0 typu B. Jest to typ portu rzadko stosowany, najczęściej w drukarkach. Dodatkowo oferuje nam cztery standardowe porty USB 3.0, wejście słuchawkowe, dwa porty HDMI standardu 1.4, DisplayPort 1.2 i wejście D-Sub/VGA. Technologie te nie są najnowsze, ale są wystarczające dla większości graczy w tym budżecie. Obecnie cena monitora wynosi około 1100 zł. Aktualną cenę sprawdzisz na Ceneo.
Jak działa ten monitor?
Ustawienie monitora nie jest specjalnie trudne, ale trzeba przyznać, że monitor waży swoje, bo prawie 5.5 kg. Tylko kto powiedział, że trzeba go nosić? W razie potrzeby jest możliwość powieszenia go na ścianie (obsługuje standard VESA 100 x 100) bądź obrócić na tryb pivot. Monitor możemy podnosić i opuszczać na nóżce, dostosowując wysokość do potrzeb użytkownika. Domyślnie to dość wysoka konstrukcja, a w razie potrzeby możemy zmienić kąt nachylenia ekranu, choć skala nachylenia nie jest wielka. Nie da się nim obracać bez kręcenia nóżką.
Gdy już dobierzemy się do menu, możemy znaleźć wiele opcji, które pomogą nam w dostosowaniu wyświetlacza do naszych potrzeb. Ba, możemy nawet uruchomić specjalne tryby wyświetlania do poszczególnych typów gier. Dodatkowo AOC G2590PXG2 posiada specjalny tryb, który dodaje brakujące klatki obrazu, by poprawić jego dynamikę, jeżeli nasze klatki są na poziomie 30 fps w czasie gry. No i nie zapominajmy o filtrach niebieskiego światła (Low Blue Light). Tutaj mamy kilka gotowych ustawień (słaby, średni, silny), spośród których możemy wybrać najbardziej dla nas odpowiednie.
Monitor ma kąty widzenia na poziomie 170 stopni (poziomo) i 160 stopni (pionowo). Kolory początkowo wyglądają na dość bezbarwne, ale po drobnych zmianach kontrastu i nasycenia, można wyciągnąć ładne barwy. Jednak nie porównujmy tego z ekranami obsługującymi HDR czy inne technologie dla drogich maszynek. Powoduje to, że nie będzie to najlepszy sposób na pokazywanie obrazków z kotami; ale nie o to tu chodzi — my jesteśmy graczami!
Tutaj AOC G2590PXG2 rozkłada skrzydła. Obraz jest płynny i przyjemnie ostry, zwłaszcza po skonfigurowaniu własnego trybu gry. Rozdzielczość FullHD pozwoli lepszym kartom na utrzymanie tempa powyżej 60 fps, a FreeSync zadba o płynną grę. Dodatkowo monitor współpracuje z Nvidia G-Sync, ale niestety mój umiłowany GTX 1050 Ti nie chciał pójść na współpracę i zostało mi po prostu 60 fps, jak dla gorszej wersji PC Master Race.
Drobne problemy
Na pewno na minus trzeba wpisać jakość dźwięku wbudowanych głośników 2x2W. Nie ma co się spodziewać bardzo wysokiej jakości, bliskiej słuchawkom dla graczy od Razera czy innego Sennheisera dla specjalistów. Nadal jednak da się oglądać YT czy słuchać muzyki. Kolejna rzecz to dziwne oprogramowanie ekranu, które możemy pobrać. Bardzo często samo z siebie dzieli ekran na części, przez co na ekranie świeci się wielka jedynka, której nie wołałem. Innym razem nagle zmieni się program obrazu i uderzy nas światłość porównywalna z mocą granatu błyskowego. Z tego też względu może warto pominąć korzystanie z tego programowania?
Czy to dobra inwestycja?
Jeżeli zależy ci na dobrej jakości rozgrywki, szukasz ładnego wzornictwa, a priorytetem nie jest 4K i HDR, to AOC G2590PXG2 jest monitorem dla ciebie. Oczywiście, musicie się do siebie przyzwyczaić, ale według mnie warto. Jeżeli monitor ci się podoba, ale nie potrzebujesz wzorków i malowania, to jest też wersja bardziej stonowana, która jest nieco tańsza. Z drugiej strony, to jednak oficjalny monitor drużyny esportowej G2 Esports. Dziękujemy agencji PR Sarota za użyczenie monitora AOC G2590PXG2 do testów.
Chcesz zobaczyć więcej testów sprzętu? Daj nam o tym znać w sekcji komentarzy!
Najlepsze ceny monitora AOC G2590PXG2 znajdziesz na Ceneo.
- Przetestowano na grach:
- DOOM
- Star Wars Battlefront II
- Grand Theft Auto V
- Counter Strike Global Offensive
AOC G2590PXG2 to monitor dla graczy, który charakteryzuje się odważnym designem. Za stosunkowo niską cenę otrzymujemy monitor, który spokojnie poradzi sobie z różnymi konfiguracjami i zapewni ładny obraz. Zdecydowanie wart zakupu i godny polecenia.
Platforma testowa PC
- Procesor: AMD Ryzen 7 1700
- Grafika: MSI GeForce GTX 1050 Ti Gaming X
- Pamięć: 8 GB RAM
- System: Windows 10 Pro
- +Odważny wygląd
- +Cienkie ramki
- +Solidność
- +Filtr niebieskiego światła
- +Wbudowane głośniki
- –…średniej jakości
- –Oprogramowanie komputerowe bywa dziwne
- –Waga
- Cena: ok. 1100 zł
Fan gier strategicznych, symulatorów wojennych oraz gier wyścigowych. Z zamiłowania fan początków przemysłu growego i pseudo znawca historii technologii i gier. Gracz konsolowy pecetowy. Do niedawna sprzedawca gier konsolowych. Prywatnie fan seriali i książek z rosyjskiego nurtu Post-Apo.
Pingback: Słuchawki AOC GH300 - recenzja - TesterGier.pl