ArtykułNowośćPolecaneTemat dnia

5 lat Wiedźmina 3, czyli nasze najciekawsze wpisy o Wieśku

Wtorek 19 maja 2015 już na stałe zapisał się w historii gier wideo o światowej skali – to właśnie wtedy swoją premierę na PC, Xboksa One oraz PlayStation 4 miał Wiedźmin III: Dziki Gon. Zdobywca wielu nagród, najbardziej wartościowa pozycja w portfolio CD PROJEKTU RED, a przede wszystkim: dla wielu świetna gra RPG, zaś przez rodzimych graczy uważana za najlepszy produkt elektronicznej rozrywki znad Wisły.

Jako że w tym tygodniu trzeci Wiedźmin obchodzi piąte urodziny – a o przygodach growego Geralta pisaliśmy nie raz – to postanowiliśmy stworzyć zbiorczy artykuł, zawierający odnośniki do 15 (bo pięć razy trzy) wyselekcjonowanych wpisów, na temat serii CD Projektu RED (głównie Dzikiego Gonu i jego dodatków), które ukazały się na łamach naszego portalu. Zapraszamy!

Wiedźmin III – wielkie wydarzenie, ciekawostki oraz mocne i słabe strony

Na początek prawdziwy rarytas: nasz pierwszy wpis o Wiedźminie i zarazem jedna z pierwszych publikacji w ogóle na naszym portalu, w czasach, gdy jeszcze TesterGier.pl funkcjonował głównie jako blog założyciela strony, k0stera:

(18+)[Premiera] Wiedźmin 3: Dziki Gon

Tu natomiast ostatni nasz wpis na temat słynnej gry o Białym Wilku. O co chodzi z tajemniczą gęsią i dlaczego z okazji piątych urodzin „trójki” została wspomniana? Dowiecie się z tego newsa!

Wiedźmin 3 – Do tawerny weszła gęś i…

Oczywiście wbrew żartom złośliwców, interaktywna trylogia wiedźmińska wraz ze spin-offami stanowi adaptację opowiadań oraz Sagi o Geralcie. Gracze, nie tylko polscy, pokochali świat wykreowany przez warszawskie studio. A jak ma się on do wizji Andrzeja Sapkowskiego, autora oryginału? Poniżej znajdziecie wnikliwy artykuł, poruszający między innymi zgodność fabularną między książkami a grami:

Wiedźmin 3 a materiał źródłowy

Ale nawet bez lektury powyższego wpisu powinniście wiedzieć, że gry komputerowe z serii Wiedźmin mają pewne odstępstwa względem literackiego pierwowzoru. By temu zaradzić, przygotowaliśmy swego czasu zestawienie modów do gry (do Wiedźmina III konkretnie), które przybliżają interaktywny tytuł do oryginału.

Mody do Wiedźmina 3, przyjazne fabule książek [TOP5]

Jak wiemy, gry wideo tworzą kulturę. A kultura może być nośnikiem nie tylko przyjemności, ale i wartości czy prawd uniwersalnych. Tutaj zastanawialiśmy się, czego może nas nauczyć wirtualny Geralt, głównie na przykładzie pierwszej odsłony serii z 2007 roku:

Czego chce nauczyć nas Geralt z Rivii? [wideo]

O gustach, co prawda, się nie dyskutuje (a przynajmniej nie powinno); mimo to jeden z naszych redaktorów podszedł do wielbionego Wiedźmina III sceptyczniej, punktując mu największe przywary. Zabolało? Sprawdźcie sami.

Największe grzechy Wiedźmina 3

Nie samym Dzikim Gonem wiedźmak żyje, czyli trochę o pozostałych częściach serii

Choć niewątpliwie trzecia (wraz z dodatkami) część Wiedźmina jest bardzo dobrą i popularną grą, to nie zapominajmy, że istnieją także inne tytuły osadzone w tym uniwersum. Półtora roku po premierze trójki w końcu ukazał się słynny gwint w osobnej, samodzielnej wersji. Oto nasza recenzja:

Gwint: wiedźmińska gra karciana – recenzja

A co z pełnoprawnym sequelem? Mimo że trylogia zamyka historię Białego Wilka, większość fanów marzy o sequelu (bądź prequelu), niekoniecznie z Geraltem w roli głównej. Dwa lata temu otrzymaliśmy poszlaki sugerujące, że… A zresztą, co będziemy zdradzać; przeczytajcie sami, bo to naprawdę ciekawa informacja!

Wiedźmin 4 skupiony na Ciri? Tego chciałby aktor głosowy od Geralta

Kolejnej dużej części Wiedźmina od CD Projektu RED nadal nie mamy (bo ten skupiał się na Cyberpunku 2077, premiera tuż, tuż!); na szczęście jednak fani Wiedźmina nie pozostali niedopieszczeni. Pod koniec 2018 roku otrzymaliśmy kolejny spin-off, tym razem w formie… bardzo nietypowej strategii. Brzmi ciekawie? Jeśli ktoś nie grał, to odsyłamy do recenzji:

Wojna Krwi: Wiedźmińskie Opowieści – recenzja [PC]

Dobrze, ale od czego w ogóle zaczął się sukces Wiedźmina III i jego następców? W 14. odcinku Retromaniaka wróciliśmy wspomnieniami do października 2007 roku, kiedy to ukazał się kultowy WIEDŹMIN. Gra Komputerowa (tak brzmi pełny tytuł). Czy pomimo dekady na karku, debiutancka produkcja Redów potrafi zaciekawić dzisiejszych graczy? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

RETROMANIAK #14: WIEDŹMIN (+ goście specjalni)

Pozostałe, czyli felietony, nasze zestawienia i inne newsy

Maj 2017 roku to nie tylko drugie urodziny trzeciego Wiedźmina, ale także ogłoszenie prac nad nowym serialem. Długo się zastanawialiśmy, kto sportretuje Geralta z Rivii i jego przyjaciół. Jako że Netflix był producentem i dystrybutorem, to niektórzy poważnie się obawiali, że przykładowo Idris Elba wystąpi w tytułowej roli. Wiemy już, że Rzeźnik z Blaviken pozostał biały (blady), ale wcześniej jedna z naszych redaktorek, fanka świata Wiedźmina, postanowiła ocenić dyskusje o „politycznej poprawności” w nadchodzącym serialu:

Czy kolor skóry Ciri ma znaczenie? O różnicach między grą a nadchodzącym serialem

Seria gier o białowłosym zabójcy potworów to nie tylko świetny gameplay i wciągająca historia, ale także wpadająca w ucho ścieżka dźwiękowa. Wiedźmin III, jako jedyny tytuł w poniższym zestawieniu muzycznym, był reprezentowany przez dwa utwory! A jakie to były kawałki? Zapraszamy do przeglądu soundtrackowego TOP20:

Najlepsze utwory z gier ostatniej dekady [TOP20]

Kolejna toplista, kolejny sukces Wiedźmina: w tym zestawieniu najlepszych erpegów znalazły się aż dwie odsłony popularnej serii CD PROJEKTU! Nie zdradzamy za wiele w tym miejscu, za to zapraszamy do lektury artykułu:

TOP 10 gier RPG ostatnich lat

Google Asystent to bardzo pomocne narzędzie, a jego uruchomienie w Polsce było nie lada wydarzeniem. Dzięki developerowi CDPRed oraz Jackowi Rozenkowi, czyli polskiemu głosowi wiedźmina w grach, sztuczna inteligencja została wzbogacona o kolejną odpowiedź ukierunkowaną na konkretne pytanie użytkownika smartfona. Jak brzmi ta odpowiedź i jaka jest komenda, hasło, ją wywołująca? Odpowiadamy w tym wpisie:

Prośby graczy zostały wysłuchane. Asystent Google może powiedzieć TĘ fraszkę

Naszą piętnastkę zamyka kolejne zestawienie. Tym razem coś dla dziewczyn- i kobiet-graczy: silne, niezależne postaci żeńskie w grach wideo. Ale jaki to ma związek z Wiedźminem? Oj, wbrew pozorom dużo! Do przeczytania tutaj:

Słaba płeć? Na pewno nie w grach! Propozycje tytułów dla kobiet

To już tyle z naszej strony. Klikając tutaj uzyskacie dostęp do wszystkich wpisów poświęconych (bądź nawiązujących) serii Wiedźmin. Zachęcamy także do dzielenia się swoimi opiniami i spostrzeżeniami o grach tej franczyzy, pięcioleciu trzeciej części i nie tylko na naszej oficjalnej grupie fejsbukowej. Zaś WIEDŹMINOWI (i ekipie CD PROJEKT RED przy okazji) życzymy wszystkiego najlepszego z okazji urodzin!


Pamiętaj, aby przed zakupem zawsze sprawdzać cenę → Najniższe ceny gier znajdziesz na Ceneo.
Kupując za pośrednictwem naszego linku wspierasz rozwój naszego portalu, dziękujemy!


Dzięki, że doceniłeś nasz wkład i przeczytałeś ten wpis do końca! Jesteś częścią naszej społeczności i to od Ciebie zależą nasze dalsze kroki. Możesz nam pomóc:

  • zostawiając komentarz - wiele się nie napracujesz, a my dowiemy się na czym Ci zależy,
  • polub nasz fanpage na Facebooku, żebyś z łatwością otrzymywał informacje o naszej działalności,
  • daj znać znajomym - razem stworzymy wielką społeczność "Testerów Gier",
  • zasubskrybuj nasz kanał YouTube jeżeli chciałbyś, abyśmy publikowali więcej filmów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *