Najlepsze modyfikacje do Minecrafta #5: Mody techniczne, część 2
Hit Markusa Perssona ma już ponad 10 lat. Od tego czasu Minecraft rozwinął się diametralnie, a każda aktualizacja wprowadzała coraz to ciekawsze mechanizmy.
Wraz z rozwijaniem gry przychodziło więcej fanów zakochanych klockowym światem. Utalentowani technicy rozpoczęli dorzucać swoje trzy grosze do gry, tworząc nowe potwory, przedmioty czy całe światy. Dziś o nich – fanowskich modach. Jakie cuda wykreowały umysły modderów? Zapraszam do czytania.
W tym zestawieniu wrócimy do modów technicznych, więc koniecznie sprawdź też pierwszą część naszego cyklu, najlepiej jeszcze przed lekturą tego artykułu.
Miniaturka: OpenComputers
Ember
Najoryginalniejszy z wymienionych tu modów, dodatkowo od twórców wspomnianego w innej części Roots. Mod osadzony jest w steampunkowej tematyce, choć pierwsze skrzypce gra tu magia – tytułowa energia Ember. Modyfikacja dodaje na tyle smakowitości, że autorzy zdecydowali się dorzucić także samouczek, po kolei przeprowadzający nas, co mamy zrobić i wybudować. Warto sprawdzić samemu, z czym to się je, może zaskoczyć nie jednym pomysłem.
Deep Mob Learning
Dość prosta modyfikacja, która pomoże w masowym zbieraniu przedmiotów wypadających z mobów. Zaczynamy od stworzenia specjalnego tabletu, który nalicza nam pokonane potwory i dzięki jego „napełnieniu” w pewnej maszynie wyprodukujemy każdy interesujący nas loot.
Matter Overdrive
Bardzo dopieszczona w każdym szczególe modyfikacja inspirowana Star Trekiem. Znajdziemy tutaj cyborgi (nawet sami możemy nim być!), teleportację, generator termojądrowy, gwiezdną mapę, czy nawet questy wraz z dialogami! A to dopiero wierzchołek góry lodowej…
Mod najlepiej pobrać z oficjalnej strony.
Bonsai Trees
Tutaj krótko – mod wprowadza miniaturowe drzewka w doniczkach, które możemy ściąć sami bądź (po połączeniu doniczki z hopperem i podłożeniu skrzynki) automatycznie.
„Forestry” oraz „Gendustry”
Stare, ale bardzo pomysłowe modyfikacje. Forestry łączy techniczne aspekty z naturą – znajdziemy tu automatyczne farmy, odnawialną produkcję energii czy pszczelarstwo. Z tym ostatnim wiąże się drugi mod: dzięki Gendustry (add-on) możemy modyfikować geny pszczół, by uczynić je jak najbardziej produktywnymi.
SecurityCraft
Po wybudowaniu własnej bazy, trzeba byłoby ją jeszcze ochronić. Z pomocą przychodzi SecrurityCraft – mod ten dodaje m.in. lasery, niezniszczalne drzwi, skanery, elektroniczne zamki na kod czy monitoring. Choć mod ma już siedem lat, to nadal jest aktualizowany. Przydatny głównie w multi.
PneumaticCraft (Repressurized)
Ogromny, cały czas aktualizowany mod dodający przede wszystkim własną energię – ciśnienie powietrza. Znajdziemy tu komory ciśnienia, taśmociągi, programowalne drony z minigunami (sic!), modyfikowalny nowy pancerz, pompy, windy, a nawet mechanikę ciepła i wiele innych.
Advanced Generators
Jak sugeruje nazwa, modyfikacja jest naprawdę zaawansowana. Wprowadza multum różnych maszyn, najczęściej w formie multi bloku. Znajdziemy tu takie kurioza, jak transfer ciepła między substancjami czy roztapiasz stałego paliwa…
Extreme Reactors
Bardzo efektywne pozyskiwanie energii poprzez budowanie reaktorów. Mod jest przyjazny dla lajków, bo elektrownia nie wybucha, a do wytwarzania RF potrzeba tylko kilku przedmiotów. Nawet ma swój własny internetowy symulator.
Simple Generators, Solar Flux i wiele innych
Generatorów prądu nigdy za wiele, prawda? Dzięki tym modyfikacjom energię tworzyć możemy z m.in. gwiazd netheru, piasku dusz czy różnych płynów. Solar Flux dodaje za to panele słoneczne.
OpenComputers oraz ComputerCraft
Jak sama nazwa wskazuje, do gry zostaną dodane… w pełni działające komputery. No, pod warunkiem, że znacie się na programowaniu, bo do pełnego działania peceta wymagane jest jego zaprogramowanie w języku Lua 5.2/5.3. Potencjał moda olbrzymi, ale próg wejścia – równie wysoki. ComputerCraft wprowadza także żółwie-roboty, którym możemy „napisać rozkazy”.
Engineers Workshop
Ta stworzona w 2014 r. modyfikacja jest spełnieniem marzeń wszystkich, którym marzy się blok all inclusive. Mówiąc krótko – w jednym bloku/interfejsie możemy umieścić, dla przykładu, trzy craftingi i jeden piec – bez żadnych przeklikań i poszukiwań osobnych urządzeń, które zresztą w tym stole można ulepszać. Minusem jest konieczność ładowania bloku energią.
QuantumStorage oraz Simple Storage Network
QuantumStorage to modyfikacja dodająca ogromne skrzynki pomieszczające miliony przedmiotów jednego typu (także płynów). Przydatne, gdy musimy obsłużyć maszyny tworzące setki „ajtemków” na minutę. Simple Storage Network za to udostępnia nam możliwość „wglądu” do wszystkich połączonych z mózgiem skrzyń. Możemy zrobić też cały system logistyczny, automatycznie wkładający lub wyciągający itemy z sieci.
Translocators
Genialny, malutki mod dodający specjalne „niewidzialne rury-kwadraty” (zadanie dla was – opiszcie ten przedmiot), dzięki którym bardzo szybko przemieścimy itemki między dwoma sąsiadującymi skrzyniami.
Redstone Paste
Co tu dużo mówić, redstone na ścianach (w kolorze zielonym). Oprócz proszku, mod dodaje także przyklejane przekaźniki i komparatory.
Steve’s Carts 2 / Steve’s Carts Reborn
Bardzo rozbudowany mod wprowadzający mnóstwo torów, pociągów i wagoników. Do tego każdy element pojazdu można modyfikować. Możemy stworzyć na przykład automatyczną ciuchcię stawiającą przed sobą tory lub pochodnie, czy też wyprodukować samo kopiące tunel wiertło.
Cała seria – Mody do Minecrafta
Macie swoje ulubione mody? Zapraszam do zostawienia komentarza, na przykład na naszej grupie facebookowej.
Humanista, pasjonat historii i języków obcych (przede wszystkim angielskiego) oraz j. polskiego. „Pececiarz” od urodzenia, choć posiada obydwie kieszonsolki Sony. Spokojny człowiek, który lubi pisać to, co czytacie :P.