Stróże prawa w grach – Dzień Policjanta (24 lipca)
24 lipca to polskie Święto Policji (Dzień Policjanta). To dzień, w którym stróże prawa świętują z okazji otrzymanych awansów i odznaczeń oraz upamiętniają zmarłych kolegów ze służby.
Policjantów w popkulturze spotykamy często – chociażby w licznych filmach i serialach, będących niekiedy produkcjami opartymi na faktach. Stróże prawa za pomocą mediów społecznościowych (głównie YouTube) mogą też opowiadać nam o swoich ekstremalnych interwencjach i o tym, jak praca w policji wygląda od kuchni. Dzięki kanałom takim jak np. Sierżant Bagieta możemy dostrzec, że noszenie odznaki to nie tylko bieganie ze spluwą za bandziorami, ale też papierkowa robota, obszerna wiedza w zakresie praw i obowiązków oraz liczne wyrzeczenia.
Dzisiaj jednak nie o tym. Dziś skupimy się na grach wideo, w których mieliśmy okazję wcielić się w policjantów: od tajniaków, przez drogówkę z grup SPEED, aż po oddziały specjalne. Ominiemy urzędową pracę i przeniesiemy się w sam środek akcji. Zapraszam!
Sleeping Dogs oraz True Crime (seria)
Nasze policyjne zestawienie zaczniemy od Sleeping Dogs oraz serii True Crime. Warto połączyć te marki ze sobą, ze względu na ich wspólne korzenie. Obie trzecioosobowe gry akcji z otwartym światem, w których gracz zostaje policjantem działającym w ukryciu.
True Crime: Streets of L.A. (2003) i True Crime: New York City (2005) to produkcje nieistniejącego już studia Luxoflux. Gry z serii ukazały się na PC, PS2, Xboksie oraz GameCube. Trzecia część True Crime miała nosić podtytuł Hong Kong, jednak po zmianie zespołu pracującego nad nią, na United Front Games, podjęto decyzję o utworzeniu nowej marki – Sleeping Dogs.
Sleeping Dogs (2012) oraz Sleeping Dogs: Definitive Edition (2014) to tytuły nastawione na walkę wręcz, co jest mocnym wyróżnikiem na tle konkurencyjnych gier z tego gatunku (np. serii Grand Theft Auto). Produkcje pojawiły się łącznie na PC, PS3, X360, PS4 oraz XBO. Do gry wyszły także liczne mniejsze dodatki oraz dwa większe rozszerzenia fabularne – Nightmare in North Point oraz The Year of the Snake.
Max Payne (seria)
Od bycia tajniakiem przechodzimy do działania na własną rękę. Tytułowy funkcjonariusz – Max Payne – w wyniku brutalnego morderstwa traci żonę i córkę. Gdyby tego było mało, gliniarz z Nowego Jorku zostaje też wrobiony w zabójstwo swojego przyjaciela. Stawia go to na celowniku nowojorskiej policji oraz zmusza do prowadzenia śledztwa na własną rękę, uchylając się od wymiaru sprawiedliwości. Tak rozpoczyna się trylogia gier z serii Max Payne.
Max Payne (2001), Max Payne 2: The Fall of Max Payne (2003) oraz Max Payne 3 (2012) to liniowe, trzecioosobowe gry akcji od Remedy Entertainment i Rockstar Games. Ostatnia część serii zawitała na PC, PS3 i X360.
Battlefield Hardline
Battlefield to jedna z najpopularniejszych marek Electronic Arts. To pierwszoosobowe strzelaniny z akcentem położonym na rozgrywkę wieloosobową. Gry z serii podejmują tematykę wojenną i skupiają się na dużych, fikcyjnych oraz autentycznych, konfliktach międzynarodowych; jednak od każdej reguły istnieją wyjątki. Takim wyjątkiem jest właśnie Battlefield Hardline.
Battlefield Hardline (2015) to produkcja studia Visceral Games, skupiająca się nie na konfliktach narodowych, lecz na walce policji z przestępczością zorganizowaną. Gra jest dostępna w pełnej polskiej wersji językowej, a wyszła na PC, PS3, X360, PS4 oraz Xboksa One.
Need for Speed III: Hot Pursuit (i inne części NFS)
Kolejna marka Electronic Arts na naszej liście to zupełnie inny typ rozgrywki. Need for Speed to seria gier wyścigowych, ukazująca się od 1994 roku (to już ponad 25 lat! 😮 ). Policja towarzyszyła nam już od pierwszej odsłony cyklu, jednak dopiero w Need for Speed III: Hot Pursuit gracze mogli wcielić się w policjantów.
Need for Speed III: Hot Pursuit (1998), Need for Speed: Hot Pursuit 2 (2002) oraz Need for Speed: Hot Pursuit (2010) to części serii skupiające się na rywalizacji ścigających się kierowców z policjantami. Najnowszy Hot Pursuit doczekał się kilku wersji: na PC, PS3, X360, Wii, iOS, Android oraz Windows Phone.
Warto wspomnieć także o Need for Speed: Undercover (2008), w którym gracz wciela się w tajniaka i rozpracowuje szajkę złodziei samochodów, a także o Need for Speed Rivals (2013), gdzie do wyboru otrzymujemy dwie równoległe ścieżki rozgrywki – ściganego oraz policjanta.
THE CREW – Calling All Units (dodatek)
Na NFS wyścigi w towarzystwie stróżów prawa się nie kończą. W tym punkcie jednak nie zaprezentuję gry poświęconej zmaganiom przestępców i policjantów, a skupię się na dodatku do The Crew.
THE CREW (2014) to pierwsza część cyklu gier wyścigowych MMO z otwartym światem, należącego do Ubisoftu. Produkcja doczekała się kilku mniejszych rozszerzeń oraz dwóch większych DLC: Wild Run (2015) oraz Calling All Units (2016). To właśnie ten drugi dodatek skupia się na rywalizacji policjantów z przestępcami, a zarazem pozwala graczom przyjąć rolę stróża prawa. The Crew ukazała się na PC, PS4 oraz XBO.
PS W The Crew 2 (2018) zabrakło policji. Jeśli to dla ciebie ważny aspekt rozgrywki – lepiej sięgnij po jedynkę.
This Is The Police (seria)
Teraz trochę przyhamujmy i zmieńmy nieco klimat. Przed nami seria gier przygodowych z elementami strategii – This Is The Police.
This Is The Police (2016) i This Is The Police 2 (2018) to tytuły niezależnego Weappy Studio. Poza niebanalnymi historiami, istotnymi elementami obu produkcji są też wybory gracza. To one mają znaczący wpływ na finał fabuły. Gry This Is The Police zawitały na PC, PS4, XBO, Switcha, iOS-a oraz Androida.
Beat Cop
Kolejną mniejszą produkcją w zestawieniu jest gra z Polski – Beat Cop.
Beat Cop (2017) to gra przygodowa z elementami point-and-click od polskich Pixel Crow (obecnie Crunching Koalas) oraz 11 bit studios. Podobnie jak w poprzednim punkcie – tytuł ukazał się na PC, PS4, XBO, Switcha, iOS i Androida.
Osobiście przeszedłem Beat Cop i mogę tę grę pochwalić za: świetny klimat lat 70. i 80., dobrze wykonaną pikselową oprawę graficzną oraz dosadny humor. Poniżej natomiast wrzucam recenzję Szymona:
[Recenzja] Beat Cop – czyli wlepianie mandatów w wielkim stylu
SWAT 4
Skoczmy nieco w przeszłość i przypomnimy sobie ostatnią część z serii SWAT (czyli Special Weapons and Tactics – jednostka specjalna amerykańskiej policji).
SWAT 4 (2005) to taktyczna strzelanka pierwszoosobowa od studia Irrational Games. W grze możemy wcielić się w członka oddziału SWAT i wziąć udział w kilkunastu misjach, chwytając za broń i wydając polecenia swoim kompanom. Twórcy przygotowali także możliwość kierowania całą operacją w czasie rzeczywistym, z policyjnego centrum dowodzenia. SWAT 4 wyszło tylko na PC.
Police Simulator: Patrol Duty
Na koniec przygotowałem coś, co można albo kochać, albo nienawidzić – symulator. Konkretniej Police Simulator: Patrol Duty.
Police Simulator: Patrol Duty (2019) to dzieło studia Bigmoon Entertainment. Jak nietrudno się domyślić, gra jest symulatorem pracy funkcjonariusza policji. Oferuje otwarty świat, w którym możemy pełnić służbę w pojedynkę lub z drugim graczem w kooperacji. Police Simulator: Patrol Duty zawitało wyłącznie na PC.
Oczywiście to nie wszystkie gry, w których możemy wcielić się w stróży prawa, jednak starałem się zebrać i opisać te najciekawsze propozycje. No i symulator. Jego po prostu nie mogło zabraknąć…
Głównie interesuje się grami wideo, ale poza tym także technologią, motoryzacją i mediami audiowizualnymi. Jest fanem gier wyścigowych, nie lubi skomplikowanych strategii i horrorów. Na co dzień studiuje dziennikarstwo na UWr.