ArtykułNowośćPolecanePoradnikTemat dnia

Jak zostać dziennikarzem growym – zawody w branży

Kontynuujemy cykl artykułów na temat zawodów związanych z branżą gier komputerowych. Wiecie już, jak zostać testerem i tłumaczem. Dzisiaj skupimy się na zawodzie, który idealnie nada się dla maniaków języka polskiego. Zaraz dowiecie się, jak zostać dziennikarzem/redaktorem. Odpowiemy sobie na pytania, jakie umiejętności powinien posiadać redaktor, jak zacząć przygodę z pisaniem o grach, a na samym końcu przeczytacie kilka porad od redakcji testergier.pl Bez owijania w bawełnę. Zapraszam do lektury!

Jak zostać dziennikarzem growym – kluczowe umiejętności

Dziennikarz growy, jak każdy inny zawód, wymaga od nas kilku kluczowych umiejętności, bez których ciężko będzie rozpocząć karierę w branży. Oto kilka z nich:

  • Bardzo dobra znajomość języka polskiego – to raczej rzecz oczywista. Żeby móc w ogóle marzyć o karierze w branży gier w zawodzie redaktora/ recenzenta/ dziennikarza musimy wręcz perfekcyjnie operować naszym rodzimym językiem. Oczywiście to również zależy od stanowiska. Nieco inne są obowiązki redaktora, a inne recenzenta, ale o język należy dbać zawsze.

Jak nad tym pracować?

Istnieje kilka sposobów na to, aby popracować nad znajomością języka polskiego:

Nawet koty czasem piszą newsy

  1. Czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj – najprostszy, a zarazem najszybszy sposób na przyswojenie reguł rządzących językiem polskim. Nie chodzi tu jednak o zwykłe czytanie, a raczej o czytanie aktywne, podczas którego zwracasz uwagę na znaki interpunkcyjne, użyte słowa, ich znaczenie itp.
  2. Pisz, pisz i jeszcze raz pisz – bloga, pamiętnik, newsy, recenzje, opinie, cokolwiek wpadnie Ci do głowy. Jeśli do tego chciałbyś opanować jakiś system CRM (jak np. WordPress), to śmiało zachęcamy do zgłaszania swoich aplikacji dokładnie tutaj. Pisanie to dobry, a zarazem praktyczny sposób na to, aby poprawić znajomość języka polskiego. Jeśli połączymy to na przykład ze sprawdzeniem tekstów przez dobrego korektora, możemy naprawdę sporo się nauczyć w bardzo krótkim czasie.
  3. Używaj programów sprawdzających błędy – jeśli nie masz możliwości, aby oddać swój tekst do korekty, warto posłużyć się programami, które wyłapią podstawowe błędy typu: literówki, źle postawione znaki interpunkcyjne, podwójne spacje, itp. Przydatne są zwłaszcza wtedy, gdy wysyłamy na przykład zadanie rekrutacyjne do redakcji i nie jesteśmy pewni, czy nie ma w nim błędów. Osobiście polecam Language Tool. Należy jednak pamiętać, że to tylko programy, które posługują się pewnym algorytmem i zanim zaakceptujesz ich sugestie, zastanów się nad każdą z nich. Zobaczysz, jak wiele się przy tym nauczysz.
  • Znajomość języka angielskiego w stopniu umożliwiający zrozumienie tekstu – nie odkryję Ameryki, jeśli powiem, że większość branżowych newsów jest tłumaczona z języka angielskiego. Rzadko zdarza się, że jakaś informacja najpierw pojawia się na polskich stronach internetowych. Dlatego warto opanować język angielski w stopniu, który umożliwi Ci zrozumienie tekstu tak, abyś mógł go później sprawnie i rzetelnie przetłumaczyć.

Jak zostać dziennikarzem growym – angielski to podstawa

Jak nad tym pracować?

Podobnie jak w przypadku języka polskiego – staraj się czytać zagraniczne strony poświęcone grom komputerowym, a następnie spróbuj napisać tekst w języku polskim i porównaj go z tekstem na ten sam temat napisanym na innej stronie. W ten sposób sprawdzisz, czy dobrze zrozumiałeś artykuł i przede wszystkim, czy dobrze przełożyłeś go na nasz rodzimy język. Poniżej przedstawiam kilka stron, które warto śledzić:

Dobrym sposobem jest też ogrywanie różnych tytułów w języku angielskim, co znacznie przyspiesza proces nauki języka i pozwala zapoznać się z branżowym słownictwem (potwierdzone z autopsji).

Jak nad tym pracować?

Czytaj.

Jak zostać dziennikarzem growym – czytaj, czytaj, i jeszcze raz czytaj

Jak zostać dziennikarzem growym – przydatne umiejętności

Jak to w ogłoszeniach o pracę piszą – „Atutem będzie”:

  • Znajomość WordPressa. Jak opanować? Tutoriale, YouTube, a najlepiej to przez praktykę.
  • Podstawowa znajomość programów do obróbki zdjęć – wystarczy GIMP albo na przykład Canva.
  • Umiejętność sprawnego wyszukiwania informacji w Internecie.

Jak zacząć swoją przygodę z pisaniem o grach?

W Polsce panuje trochę dziwna tendencja, jeśli chodzi o rynek pracy. Tworzy się błędne koło, ponieważ firmy poszukują młodych pracowników, którzy jednocześnie powinni mieć przynajmniej trzy lata doświadczenia na danym stanowisku. Na szczęście w przypadku zarówno dziennikarza, jak i tłumacza, kluczowym punktem rekrutacji jest zadanie testowe. Jeśli dobrze je wykonamy, to otrzymamy szansę na regularne zlecenia. Warto jednak już na samym początku wyrobić sobie przewagę nad pozostałymi kandydatami, zwiększając tym samym szansę na otrzymanie testu.

Oto kilka porad, jak zacząć swoją przygodę z pisaniem tekstów:

  1. Wolontariat drogą do kariery – nie popieram pracy za darmo, jednak za pojęciem wolontariatu kryje się wiele rzeczy, które należy wyjaśnić. Po pierwsze, uważam, że jeśli podczas pracy uczymy się kluczowych umiejętności, to nie traktuję tego jak pracy za darmo. Jeśli masz okazję opanować WordPressa, nauczyć się formatowania tekstu, wrzucać odnośniki, media, obrazek wyróżniający, obrabiać grafikę, pisząc przy tym teksty, to popatrz, ilu rzeczy jesteś w stanie się nauczyć i to w bardzo krótkim czasie (z reguły napisanie 2-3 newsów wystarczy na opanowanie tych umiejętności).
  2. Miej przygotowane kilka swoich najlepszych tekstów – to bardzo duży plus w trakcie rekrutacji. Teksty pozwalają zapoznać się z Twoim stylem pisania oraz pokazują Twoją znajomość branży czy umiejętność formatowania. Warto również w tekście umieścić linki do źródeł (fajnie jeśli jest to mainstream), ponieważ pokazuje to, że wiesz, co w trawie piszczy.
  3. Wyspecjalizuj się – nie oszukujmy się, każdy z nas ma inny gust. Jedni preferują RPG-i, inni zaś gry strategiczne czy gry niezależne. A jak niby ma nam to pomóc w branży? Jestem święcie przekonany, że jeśli jakiś gatunek jest bliższy Twoim zainteresowaniom, to zapewne też ograłeś wiele (jeśli nie większość) gier, które go reprezentują. A co za tym idzie, możesz na przykład porównać, jak Assassin’s Creed Odyssey wypada na tle Wiedźmina III. Możesz również napisać artykuł o tym, co Bethesda powinna zmienić/poprawić, aby TES 6 był najlepszym RPG-iem w 2023 roku. Ograniczenie się do pewnej grupy gier wbrew pozorom nie zabiera nam możliwości, a wręcz otwiera przed nami nowe.
  4. Nie zrażaj się hejtem i aplikuj dalej. Krytyka w życiu obecna jest praktycznie na każdym kroku, dlatego musisz się przygotować na to, że nie każdemu przypadnie do gustu styl, w jakim piszesz teksty. Nie każdy artykuł przeczytają tysiące osób, ale za to każdy czytelnik będzie starał się doszukać choćby najmniejszego błędu. Ważne jest, aby nie przejmować się hejtem, a krytykę przyjmować na klatę i wyciągać z niej wnioski, ponieważ porażka to najlepsza okazja, aby stać się lepszym.

Jak zostać dziennikarzem growym – kilka porad od redakcji testergier.pl

Kończąc pomału swoje wywody, dorzucę jeszcze kilka wskazówek od redaktorów TesterGier.pl.

Natalia Popielarz – redaktor naczelna portalu:

– Naucz się pisać newsy, ładne zdania po polsku.

– Używaj https://www.languagetool.org/pl/, to nie wstyd.

– Ćwicz angielski, czytaj zagraniczne portale, które zwykle wiedzą o wszystkim szybciej niż polskie.

– Interesuj się grami, miej wiedzę potrzebną do porównania wielu tytułów z danego gatunku.

– Pisz tak, żeby zainteresować tekstem (grą, wydarzeniem itp.) czytelnika, który nie ma pojęcia, o czym piszesz. Po przeczytaniu Twojego artykułu powinien rozumieć ogólny zarys i zainteresować się tematem.

Rembus (którego możecie kojarzyć z regularnych tekstów o darmowych grach) również dorzucił od siebie kilka porad:

– Ścianę tekstu przeczytają tylko masochiści. Szata graficzna tekstu ma znaczenie. Zachęć czytelnika screenami, oddzielnymi wersami z nagłówkami. Podkreślaj ważne fragmenty, by przykuć jego uwagę. Pogrubienie pomaga w zaznaczeniu czegoś ciekawego, co może go jeszcze zainteresować.

– Plusy/minusy w recenzji – najczęściej tam oczy wędrują, gdy nie mamy czasu na czytanie całości lub nie wiemy, czy to w ogóle gra dla nas.

– Chwytliwe tytuły, ale bez przesady z ilością znaków i clickbaitami.

– Im więcej piszesz, tym lepszym się stajesz. Nawet jeśli nie zauważysz u siebie różnicy, to zobaczysz, że z czasem coraz mniej musisz poprawiać podczas sprawdzania.

– Udostępniaj teksty innym, nie zrażaj się hejtem.

– Czytaj teksty innych i staraj się wziąć z nich jak najwięcej dla siebie – sprytnych zdań, porównań, rozwiązań językowych i stylistycznych.

Najważniejsze już wiesz. A teraz działaj! Mam nadzieję, że chociaż trochę przybliżyłem Ci realia pracy redaktora, a porady zawarte w artykule okażą się dla Ciebie przydatne. Jako redakcja mamy w planach ruszyć z regularnym cyklem artykułów, w których skupimy się na poszczególnych zawodach w branży. Z tego powodu, prosimy Cię, drogi Czytelniku, o komentarz i Twoją opinię. Co sądzisz o tym pomyśle?


Pamiętaj, aby przed zakupem zawsze sprawdzać cenę → Najniższe ceny gier znajdziesz na Ceneo.
Kupując za pośrednictwem naszego linku wspierasz rozwój naszego portalu, dziękujemy!


Dzięki, że doceniłeś nasz wkład i przeczytałeś ten wpis do końca! Jesteś częścią naszej społeczności i to od Ciebie zależą nasze dalsze kroki. Możesz nam pomóc:

  • zostawiając komentarz - wiele się nie napracujesz, a my dowiemy się na czym Ci zależy,
  • polub nasz fanpage na Facebooku, żebyś z łatwością otrzymywał informacje o naszej działalności,
  • daj znać znajomym - razem stworzymy wielką społeczność "Testerów Gier",
  • zasubskrybuj nasz kanał YouTube jeżeli chciałbyś, abyśmy publikowali więcej filmów.

Seweryn Kułak

Pasjonat gier komputerowych. Od dziecka ogrywa różne tytuły: od prostych symulatorów, po skomplikowane RPG i RTS. Z wykształcenia tłumacz j. angielskiego, który liczy, że kiedyś uda mu się zostać profesjonalnym tłumaczem gier komputerowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *