Zostań baronem naftowym! – recenzja Turmoil
Czy zawsze chciałeś zostać baronem naftowym w Ameryce XIX wieku? Nie? W sumie, ja też nie, ale Turmoil, o którym tu mowa, mnie kupił. Turmoil to gra strategiczno-ekonomiczno-symulacyjna (chyba nie ma na to prostszej nazwy, a przynajmniej ja jej nie znam) w rzucie bocznym. Została wydana w 2016 roku przez holenderskie studio Gamious na komputery z Windowsem, MacOS, Linux jak i na smatfony z iOS. Ale zacznijmy od początku.
Fabuła:
Od początku, czyli od fabuły. Brzmi ona tak – Jesteś człowiekiem w XIX wieku w Ameryce w trakcie „gorączki czarnego złota” i wydobywasz ropę. To tyle. Idziemy dalej.
Mechanika:
Jak już wspomniałem, jest to gra ekonomiczna więc naszym głównym celem jest wzbogacenie się. Robimy to, jak już też wspominałem, przez wyszukiwanie i wydobywanie, magazynowanie i jak sprzedanie po największej cenie ropy. Robimy to na wcześniej wykupionych działkach. Tu warto wspomnieć o naszych przeciwnikach – w grze „walczymy” z trzema przeciwnikami. Mówiąc walczymy, nie mam na myśli tylko walki na zyski. W miarę postępu w grze dostajemy możliwość wykupowania udziałów w mieście. Ten, kto pod koniec ma ich najwięcej zostaje nowym burmistrzem. W trakcie gry odblokowujemy ulepszenia do naszych szybów – szersze rury, większe cysterny czy krety (tak, w grze można szukać ropy przy pomocy kretów). Poza „legalnymi” środkami ulepszania naszych szybów, istnieją też mniej legalne sposoby, na przykład zmniejszenie cen skupu ropy dla konkurencji. Śmiesznym elementem jest to, że podstawowym sposobem szukania ropy (niestety krety nimi nie są 🙁 ) są ludzie z charakterystycznymi „różdżkami”.
Czy warto kupić Turmoil? Myślę że jak najbardziej tak. Jest to niesamowity zjadacz czasu, ale idealnie też nadaję się na szybką partycję i wyjałowienie 2-3 działek. Dlatego też warto wydać na tę grę te 30zł i mieć do czego wracać w momentach chwilowej przerwy w pracy.
Od młodości zakochany w grach, wychowany na FPSach. Gram głównie na PC i PS4, ale jestem też dumnym posiadaczem kolekcji sprzętów Sony od PS1 do PS4 i handheldów. Poza grami interesuje się serialami, muzyką i horrorami.