NowośćRecenzjaSprzętTemat dnia

Słuchawki AOC GH300 – recenzja

Poza mobilnymi tytułami typu „Match 3” prawie nie wyobrażam sobie grania w gry bez dźwięku. Prawie, ponieważ wykłady na studiach rządzą się swoimi prawami – ale my dziś nie o tym.

Dialogi, muzyka, efekty i dźwięki otoczenia czy interfejsu stanowią nieodłączne części prawie każdej gry (za wyjątkiem nielicznych gier celowo projektowanych bez dźwięku, ale to też nie jest temat na teraz). Aby w pełni móc cieszyć się tytułem, każdy gracz potrzebuje komputera lub konsoli, telewizora lub monitora, kontrolera lub myszki i klawiatury, a także głośników lub słuchawek. I to właśnie na słuchawkach skupimy się w tej recenzji.

Dziękujemy firmie AOC za dostarczenie słuchawek do recenzji.

AOC ma w swojej ofercie aktualnie 3 modele słuchawek: GH200 stereo z minijack, GH300 z dźwiękiem 7.1 na USB oraz GH401 stereo z łącznością bezprzewodową lub po minijack. Dziś sprawdzimy model z dźwiękiem 7.1.

Opakowanie i wykonanie

Słuchawki AOC GH300 zapakowane są w estetyczne, czerwono-czarne pudełko. W środku, poza sprzętem zabezpieczonym wypraską oraz kilkoma foliami, znajdziemy krótką instrukcję użytkownika przypominającą o funkcjonalnościach słuchawek oraz konieczności instalacji oprogramowania. Jak podaje producent, muszle wykonane są z pianki z efektem pamięci i obszyte skórą ekologiczną. Podobnie zrobiony jest pałąk, dodatkowo ozdobiony estetycznym czerwonym obszyciem. Słuchawki wykonano starannie, bez zarzutu. Są bardzo wygodne, również podczas noszenia okularów, ponieważ muszle bardzo delikatnie dotykają głowy. Dla jednych będzie to zaleta, dla innych wada, ale wyciszenie otoczenia jest subtelne, jak na słuchawki zamknięte — czyli sporo dźwięków otoczenia przedostaje się do naszych uszu. Z drugiej strony osoby trzecie nie będą słyszeć naszej muzyki, jeśli celowo nie zwiększymy głośności, a to jest zawsze plus.

Do komputera słuchawki podłączamy 2-metrowym przewodem w oplocie, zakończonym wtyczką USB 2.0. Na nim znajdziemy pilot do szybkiego sterowania, zawierający 3 przyciski: włączenie/wyłączenie mikrofonu, włączenie/wyłączenie dźwięku w słuchawkach, włączenie/wyłączenie oświetlenia RGB (ten przycisk u mnie nie działa – wada mojego egzemplarza, zdarza się) oraz pokrętło do regulacji głośności, niezależne od ustawień dźwięku komputera.

RGB

Na bokach słuchawek, za metalową siatką, znajduje się podświetlane logo AOC. Nadaje to słuchawkom gamingowy charakter i może się podobać szczególnie youtuberom i streamerom, ponieważ tak podświetlone logo będą widzieć głównie widzowie kanału. W programie G-menu dostępne są 4 efekty podświetlenia: statyczne, oddychanie, miganie oraz świecenie w rytm muzyki. Jak widać na zrzucie ekranu, możemy wybrać dowolny kolor, jaki tylko nam się zamarzy, dobrać tempo pulsacji oraz jasność. Ot, taki dodatek.

Mikrofon

Słuchawki oferują dookólny, odłączany mikrofon, dzięki któremu nasz głos jest wyraźny, czysty, bez szumów, trzasków czy zakłóceń – pod warunkiem, że ręcznie zwiększymy głośność mikrofonu do 100%. Ale o tym później. G-menu oferuje kilka opcji do wyboru – zainteresowani mogą się pobawić. Dodam tylko, że nie udało mi się sprawdzić funkcji Magic Voice – u mnie po prostu nie działała. Z drugiej strony – komu to potrzebne?

Jeśli mikrofon jest wyciszony, jego końcówka świeci się na czerwono, pod warunkiem, że zdjęliśmy gąbeczkę ochronną. W przeciwnym wypadku nie będziemy w stanie zobaczyć światła. Dźwięk z gąbeczką oraz bez niej jest identyczny, a na zdjęciach promocyjnych widać słuchawki bez gąbki, więc śmiało można odłożyć ją do pudełka.

Dźwięk stereo

AOC GH300 oferują pasmo przenoszenia w zakresie 20 Hz – 20 000 Hz. Mnie udało się usłyszeć częstotliwości od 30 Hz – 20 000 Hz, więc za różnicę odpowiedzialne są prawdopodobnie moje uszy, a nie słuchawki, tym bardziej że dolna granica była identyczna przy użyciu moich dotychczasowych słuchawek, czyli Pioneer SE-MS5T-K, których producent deklarował zakres 9 Hz – 40 000 Hz. Dźwięk stereo jest bez zarzutu, co zawdzięczamy bardzo dużym – aż 50 mm – sterownikom/przetwornikom. Słuchanie muzyki, oglądanie filmów czy granie w gry jest czystą przyjemnością.

Oprogramowanie i dźwięk 7.1

Aby móc korzystać z dźwięku 7.1, a także, by modyfikować oświetlenie RGB na bokach słuchawek, konieczna jest instalacja programu G-Menu ze strony AOC. Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić po instalacji, jest upewnienie się, że program działa w języku angielskim. Polskie tłumaczenie pozostawia wiele do życzenia – nie polecam. Nie zdziwcie się, jeśli Wasz antywirus wykryje plik CmeAuVist64.exe jako podejrzany. Podobno to tylko sterownik do Windowsa Visty, więc przeniesienie go do kwarantanny nie spowoduje problemów. Podobne ostrzeżenie mają również użytkownicy słuchawek innych producentów, więc jest to znany problem.

Jak widać na załączonym powyżej zrzucie ekranu, z poziomu menu możemy włączyć dźwięk 7.1 w trybie muzyki/gier lub w trybie filmowym oraz ustawić wielkość pomieszczenia. Do grania rzeczywiście mogę polecić używanie trybu muzyka/gry, niezależnie czy gra wspiera dźwięk 5.1, 7.1, Dolby Atmos, czy tylko stereo. Dźwięk w tym trybie wydaje się pełniejszy, jakby było go więcej i mamy wrażenie, że nas otacza, a o to właśnie chodzi w technologii 7.1.
Jednakże słuchawki te służyć będą zapewne nie tylko do grania, lecz również oglądania filmów na platformach streamingowych czy na YouTubie oraz słuchania muzyki. W przypadku wszystkich innych zastosowań (poza graniem) mam mieszane odczucia. Raz lepiej oglądało mi się film w trybie filmu, raz w trybie muzyki/gier, a raz po prostu używając standardowego dźwięku stereo (czyli wyłączony dźwięk 7.1). Moim zdaniem tryb filmu dodaje zbyt dużo echa i podoba mi się on najmniej. Co prawda uwydatnia głosy aktorów, ale tracimy przy tym dźwięki otoczenia oraz muzykę.

Do oglądania Netfliksa najlepiej sprawdza mi się tryb muzyki/gier. Daje on lekkie wrażenie przestrzenności, pełności dźwięku i odrobinę uczucia, jakbyśmy byli w sali kinowej. W przypadku filmów na YouTubie, które nie zostały specjalnie przygotowane pod dźwięk przestrzenny, wolę wyłączyć 7.1 i używać słuchawek w trybie stereo – ze względu na wspomniane już wcześniej echo. Muzyka na Spotify przeważnie najlepiej brzmi w trybie muzyki/gier. Przeważnie, ponieważ słuchawki dobrze radzą sobie z ludzkim głosem i śpiewem, ale już muzyka elektroniczna oraz taka zawierająca sporo wysokich tonów brzmi ja mocno zmodyfikowana. Tryb ten w przypadku utworów z gry Beat Saber, słuchanych na Spotify, powoduje wrażenie utraty części wysokich dźwięków lub ich modyfikację tak, że utwór brzmi, jakby został wyjęty z filmu sci-fi minionej dekady. Na myśl przyszła mi także „Niekończąca się opowieść”, a to nie jest efekt, jakiego oczekuję.

Można by rzec „Co za kłopot? Wystarczy z powrotem przełączyć się na tryb stereo i po problemie”. Otóż nie. G-menu to program niepozbawiony wad. Jeśli podłączymy słuchawki do komputera, gdy program jest wyłączony, wszystko działa, jak należy – słuchawki inicjują się z wykorzystaniem ostatnio stosowanych ustawień. Niestety, w chwili uruchomienia programu G-menu dźwięk w słuchawkach zostaje przyciszony do zera. Dzieje się tak za każdym razem, gdy słuchawki są podłączone, a my uruchamiamy program G-menu lub gdy sytuacja jest odwrotna, czyli G-menu działa, a my podłączamy słuchawki do komputera. Jest to bardzo irytujące i powtarza się po raz drugi, gdy będąc już w G-menu na ekranie powitalnym wybieramy po raz pierwszy podmenu odpowiedzialne za słuchawki. Co więcej, przyciszenie następuje nie tylko w przypadku słuchawek, ale również mikrofonu (do poziomu 10%), a to już może poskutkować tym, iż nasz rozmówca w grze stwierdzi, że mamy uszkodzony mikrofon i poleci nam odesłać sprzęt na gwarancję. Nie pomaga stworzenie nowego profilu z ustawieniem odpowiedniej głośności słuchawek i mikrofonu – te dwa parametry zawsze się resetują do minimum, gdy G-menu nawiązuje nowe połączenie ze słuchawkami. Mam ogromną nadzieję, że AOC szybko naprawi błędy, nim rozpocznie się fala zwrotów i reklamacji.

Nie zapomnijcie zerknąć na nasze pozostałe recenzje monitorów AOC G2590PXG2 i AOC AGON AG273QCX.

Słuchawki AOC GH300
AOC
AOC GH300 to wygodne, dobrze wykonane i dobrze grające słuchawki. Niestety ich potencjał tłamszony jest przez drobne, acz irytujące błędy w programie G-Menu, niezbędnym do włączenia dźwięku przestrzennego. Do grania zdecydowanie polecam GH300 z dźwiękiem 7.1 w trybie muzyki/gier. Jeśli natomiast preferujecie oglądanie filmów i słuchanie muzyki, odsyłam Was do bliźniaczego modelu, czyli AOC GH200 lub bezprzewodowych AOC GH401.

Platforma testowa PC

  • +Bardzo dobra jakość dźwięku w trybie stereo
  • +Wygodne również dla osób noszących okulary
  • +Odłączalny mikrofon
  • +Wysoka jakość wykonania słuchawek
  • Słabe oprogramowanie na PC
  • Delikatne wyciszenie otoczenia
  • Podświetlenie RGB
  • Cena: od 235 zł
  • .

Jak oceniamy gry?


Pamiętaj, aby przed zakupem zawsze sprawdzać cenę → Najniższe ceny gier znajdziesz na Ceneo.
Kupując za pośrednictwem naszego linku wspierasz rozwój naszego portalu, dziękujemy!


Dzięki, że doceniłeś nasz wkład i przeczytałeś ten wpis do końca! Jesteś częścią naszej społeczności i to od Ciebie zależą nasze dalsze kroki. Możesz nam pomóc:

  • zostawiając komentarz - wiele się nie napracujesz, a my dowiemy się na czym Ci zależy,
  • polub nasz fanpage na Facebooku, żebyś z łatwością otrzymywał informacje o naszej działalności,
  • daj znać znajomym - razem stworzymy wielką społeczność "Testerów Gier",
  • zasubskrybuj nasz kanał YouTube jeżeli chciałbyś, abyśmy publikowali więcej filmów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *