ArtykułNowośćPlayStation PlusSprzęt

RETROMANIAK #92: 10 ciekawostek o PlayStation 2

Wydana w 2000 roku konsola PlayStation 2 zmieniła oblicze domowej rozrywki. Sprzęt SONY wniósł monstrualny wkład w branżę gier i osiągnął gigantyczny sukces na całym świecie. PlayStation 2 sprzedała się w ponad 157 milionach egzemplarzy, czyniąc z niej najlepiej sprzedającą się konsolę w historii!

PlayStation 2 na tle innych konsol szóstej generacji wypada dość przeciętnie. xBox miażdżył konkurencję pod względem jakości przesyłanego obrazu, a GameCube często oferował w grach lepsze efekty i tekstury – swego czasu głośno było o Resident Evil 4, który na „gacku” wypadał świetnie! Jedynie Dreamcast zostawał gdzieś w ogonie, ale ten zakończył żywot niedługo po premierze PS2.

Co więc stało za tak ogromnym sukcesem omawianej dziś konsoli? PlayStation 2 miało świetne gry, DualShocka, dobry marketing i ogromny potencjał. Sprzęt SONY pod wieloma względami wyprzedzał swoją erę, dając możliwości, które w tamtym czasie nie śniły się graczom.

PlayStation 2 ciekawostki
PlayStation 2 w wersji FAT i SLIM.

Wsteczna kompatybilność

Dla większości posiadaczy PlayStation 2 jest to rzecz oczywista i niewymagająca dalszych wyjaśnień. Warto jednak wspomnieć, że sprzęt SONY pozwał nam nieco poprawić wrażenia z grania w starsze tytuły. BIOS konsoli zawierał opcję zmiany prędkości odczytywania płyt oraz możliwość uruchomienia dodatkowego wygładzania tekstur. Dzięki temu w nasze stare gry z pierwszego PlayStation grało się odrobinę przyjemniej.

PlayStation 2 ciekawostki
BIOS PS2 zawierał ulepszenia dla pierwszego PlayStation.

Rozrywka w rozdzielczości HD

Standardową rozdzielczością gier wydawanych na PlayStation 2 było 480i (640 × 480 pikseli z przeplotem). W sporej części gier pojawił się tryb progresywny (bez przeplotu klatek), który pozwalał nam na oglądanie obrazu w pełnym 480p. A czy wiedzieliście, że na PlayStation 2 wyszło kilka gier, które mogły być odtwarzane nawet w Full HD, czyli 1080i? Nie? Nic dziwnego! – były to tylko cztery produkcje, w tym żadna z nich nie miała takiej możliwości w europejskim (tj. PAL) wydaniu. Do tych tytułów należy fenomenalne Gran Turismo 4. Aby cieszyć się obrazem w rozdzielczości 1080i, musieliśmy mieć odpowiedni przewód, który mógł przesyłać obraz w takiej jakości. To zdumiewające, jak dobrze może wyglądać GT4 na PS2.

PlayStation 2 ciekawostki
Gran Turismo 4 to jeden z czterech tytułów działających w 1080i.

Połączenie kilku konsol

Skoro już mowa o możliwościach Gran Turismo 4, nie mogę nie wspomnieć o monstrualnym pomyśle SONY. Otóż można uruchomić GT4 na trzech ekranach w trybie panoramicznym! Dzięki temu mamy obraz rodem z kokpitu samochodu rajdowego! Żeby nie było kolorowo, do tego potrzebujemy trzech konsol PlayStation 2, trzech płyt z Gran Turismo 4, router i multum kabli. A do tego jeszcze więcej cierpliwości…

Dysk twardy

Klasyczna wersja FAT PlayStation 2 miała z tyłu gniazdo rozszerzeń, dzięki któremu mogliśmy podłączyć do konsoli adapter z portem sieciowym oraz umieścić wewnątrz dysk twardy. Mając odpowiednie oprogramowanie i specjalną kartę pamięci, mogliśmy instalować na dysku gry. Te natomiast miały znacząco skrócone czasy ładowania, np. w GTA San Andreas mogliśmy przejeżdżać przez mosty bez przerywania rozrywki. Dodatkowo dysk wymagany był do uruchomienia takich produktów jak np. Final Fantasy XI.

Wersja SLIM konsoli nie miała możliwości podłączenia dysku twardego… a przynajmniej nie oficjalnie. Z czasem na rynku pojawiło się urządzenie o nazwie HD Combo. To nic innego jak plastikowa obudowa, w którą wkładaliśmy naszą konsolę, a w jej wnętrzu znajdowało się miejsce na dysk twardy. W zestawie znajdowały się również potrzebne części. Warto pamiętać, że urządzenie przeznaczone było dla określonych serii konsol, tj. takich, które zawierały na płycie głównej stosowny port. W ten sposób samodzielnie dokonywaliśmy przeróbki konsoli i lutowaliśmy do tego portu taśmę do dysku.

PlayStation 2 ciekawostki
PlayStation 2 SLIM w obudowie HD Combo.

Linux

Skoro już wspomniałem o dysku twardym, warto zwrócić uwagę, że przez pewien czas SONY dawało możliwość instalowania na nim Linuksa! Pierwotnym zamysłem było umożliwienie domorosłym programistom tworzenie gier. Była to inicjatywa o wiele bardziej rozbudowana niż Net Yaroze z czasów pierwszego PlayStation. Do konsoli należało dokupić specjalny zestaw startowy. W skład takiego zestawu wchodziły: dysk twardy, mysz, klawiatura, karta pamięci, adapter. Oczywiście znajdowała się tam też specjalna dystrybucja Linuksa.

PlayStation 2 ciekawostki

Rozgrywka sieciowa

PlayStation 2 dawało możliwość rozgrywki przez Internet! Nie tylko umożliwiało to partyjki w Battlefield 2: Modern Combat, ale dawało możliwość grania w rozbudowane produkcje MMORPG, takie jak Final Fantasy XI. Jedenastka położyła solidne podwaliny pod późniejsze Final Fantasy XIV! Warto tutaj nadmienić fakt, że SONY nie miało wtedy rozbudowanych usług sieciowych. Ba! Samo łączenie konsoli nie było takie proste, jak by się to wydawało. Niektóre gry miały zintegrowany system łączenia z dedykowanymi serwerami, ale w przeważającej większości musieliśmy skorzystać z tzw. Network Access Disc. Należało wprowadzić najpierw wszystkie ustawienia sieci, a dopiero potem mogliśmy cieszyć się z gry przez sieć internetową.

Domowe centrum rozrywki

PlayStation 2 mogło posłużyć za domowe centrum rozrywki. Konsola odtwarzała muzykę kompaktów CD oraz filmy z płyt DVD. Nie jest to najbardziej wszechstronne rozwiązanie, ale okazuje się, że z PS2 można wyciągnąć znacznie więcej! Za sprawą Simple Media System (w skrócie SMS) mogliśmy odtwarzać muzykę w wielu innych formatach, jak np. MP3, oglądać filmy zapisane jako AVI czy chociażby przeglądać zdjęcia. Na tym oczywiście nie kończyły się możliwości SMS. Pliki odtwarzać mogliśmy z wbudowanego dysku twardego, a jeśli takowego nie posiadaliśmy, to zawsze zostawało nam urządzenie USB lub odtwarzanie przez domową sieć (!!). Tak czy inaczej, PlayStation 2 jako domowe centrum rozrywki całkiem nieźle się sprawdzało.

Warto w tym miejscu nadmienić, że konsola bywała kapryśna, a o odtwarzaniu materiałów w wysokiej rozdzielczości mogliśmy co najwyżej pomarzyć. Co prawda, dało się zmusić konsolę do odtworzenia specjalnie przekonwertowanego filmu w 720p, ale tylko pod warunkiem, że owy klip miał bardzo niski bitrate. Nie mógł być też odtwarzany przez port USB. Takie działanie kompletnie mijało się z celem, bo materiał miał określoną rozdzielczość, ale bardzo odbiegał jakością od tego, czego byśmy oczekiwali.

PlayStation 2 ciekawostki
Interfejs Simple Media System

Gry ruchowe

Do konsoli mogliśmy dokupić specjalną kamerkę – EyeToy. Z jej pomocą gracze mieli możliwość zagrania w pierwsze gry ruchowe. W większości przypadków były to proste minigierki, w stylu siatkówki itp.; ale np. takie Lemmings for EyeToy pozwalało nam wykorzystać nasze ciało, aby zrobić z niego pomost czy poruszać niektóre interaktywne elementy otoczenia! W tamtym okresie było to coś niesamowitego i niespotykanego. PlayStation 2 miało swoje pierwsze gry ruchowe i programy do fitnessu w domowym zaciszu na kilka lat przed wydaniem Nintendo Wii.

PlayStation BroadBand Navigator

PSBBN był usługą, która mogłaby zmienić sposób, w jaki postrzegamy PlayStation 2. PlayStation BroadBand Navigator to kompletne oprogramowanie przeznaczone dla konsol PS2 zaopatrzonych w adapter sieciowy i dysk twardy. W zasadzie można powiedzieć, że jest to cały nowy system operacyjny dla PS2. Za sprawą PSBBN mogliśmy przeglądać pliki na dysku, zarządzać zapisami z gier, słuchać muzyki, surfować po Internecie i pobierać oprogramowanie na konsolę…

PlayStation 2 ciekawostki
PlayStation BroadBand Navigator miał ogromny potencjał.

PSBBN dawał dostęp do wielu interesujących usług, takich jak np. kanały dedykowane poszczególnym wydawcom. Wśród wielu usług swój debiut miał protoplasta sklepu PS Store, czyli… PlayStation Now! Zastanawiacie się, jak to działało? Dzięki PSBBN, na dysk konsoli mogliśmy pobierać pełne i demonstracyjne wersje gier, w tym także z pierwszego PlayStation. Niestety wspomniane usługi były dostępne tylko i wyłącznie na japońskim rynku oraz nigdy nie doczekały się szerszego odbioru –  mimo że oprogramowanie PSBBN zostało przetłumaczone na język angielski.

Netflix

Czy wiedzieliście, że PlayStation 2 swego czasu dawało dostęp do Netfliksa? Niemożliwe? A jednak! Wystarczyło mieć względnie szybkie łącze internetowe oraz specjalną płytę startową od światowego giganta DVD/VOD. Usługa ta nigdy nie była oficjalnie dostępna w Europie. Wielka szkoda, gdyż mogłaby przedłużyć użyteczność niejednej konsoli. Dziś Netflix nie jest już obsługiwany przez PlayStation 2, a próby uruchomienia serwisu kończą się błędem.

PlayStation 2 ciekawostki
Netflix na PlayStation 2 – niestety już nie działa.

PlayStation 2 to nie tylko garść ciekawostek. Dla wielu z nas są to setki godzin spędzonych przed konsolą oraz tysiące wspomnień z nią związanych. PlayStation 2 na zawsze pozostanie w naszych sercach, razem z naszymi ulubionymi grami z młodości. A wy jak wspominacie poczciwą „czarnulkę”? Dajcie znać w komentarzach pod niniejszym wpisem oraz w postach na naszej oficjalnej facebookowej grupie.


Pamiętaj, aby przed zakupem zawsze sprawdzać cenę → Najniższe ceny gier znajdziesz na Ceneo.
Kupując za pośrednictwem naszego linku wspierasz rozwój naszego portalu, dziękujemy!


Dzięki, że doceniłeś nasz wkład i przeczytałeś ten wpis do końca! Jesteś częścią naszej społeczności i to od Ciebie zależą nasze dalsze kroki. Możesz nam pomóc:

  • zostawiając komentarz - wiele się nie napracujesz, a my dowiemy się na czym Ci zależy,
  • polub nasz fanpage na Facebooku, żebyś z łatwością otrzymywał informacje o naszej działalności,
  • daj znać znajomym - razem stworzymy wielką społeczność "Testerów Gier",
  • zasubskrybuj nasz kanał YouTube jeżeli chciałbyś, abyśmy publikowali więcej filmów.

Michał Jankowski

Kiedyś nałogowo grał w Tony Hawka, dziś miłośnik gier roleplay i rpg - grind to dla niego podstawa. Mimo słabości do ubiegłych generacji nie pogardzi czymś świeżym. Z wykształcenia andragog, prywatnie gracz z dwudziestoletnim stażem.

Jeden komentarz do “RETROMANIAK #92: 10 ciekawostek o PlayStation 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *