Najlepsze mody do serii Gothic – część piąta. Modujemy Gothica 3 i Zmierzch Bogów
To już ponad 22 lata. Seria Gothic jest jedną z niewielu, która przez tak długi czas zostaje na ustach graczy, szczególnie w naszym kraju. Dwie dekady to już naprawdę sporo, jednak do dziś powstają nowe przygody, które śmiało można nazwać oficjalnymi DLC.
To już piąta część naszego cyklu najlepszych modów do serii Gothic (poprzednie znajdziecie tutaj), a ja w zasadzie nie wspomniałem ani razu o Gothicu 3! Zrehabilituję się, przedstawiając wszystkie najważniejsze modyfikacje, które trzeba znać. Pod warsztat weźmiemy również DLC, czy raczej samodzielny dodatek o nazwie Zmierzch Bogów, jednak modów do niego jest jak na lekarstwo. Niestety, w porównaniu z poprzednikami, rewolucyjny silnik „trójki” nie był tak prosty do zmodowania, a ogrom problemów trapiących kanoniczne zakończenie historii Bezimiennego wcale nie pomagał przy tworzeniu modyfikacji. Ale – na szczęście – to nie tak, że modderzy nie znaleźli sposobu, by ujarzmić (choćby część) możliwości gry z 2006 roku.
Pomimo problemów trapiących obie produkcje, instalacja modów jest stosunkowo prosta. Szczególnie z niedawno wydaną zbiorową paczką modów (zwaną dalej Mod Packiem), która ma już zawarte wszystkie najważniejsze patche oraz nową zawartość i tekstury*. Po instrukcję i pliki odeślę na oficjalną stronę projektu; ja dodam tylko, że proces wymaga wyłącznie zainstalowania trzech patchy i wrzucenia wszystkich modów do folderu z grą. Karkołomne byłoby omówienie wszystkich znajdujących się weń modów, dlatego przedstawię te największe.
Łatki, czyli podstawa modowania
Community Patch 1.75 / Edycja Rozszerzona
Obowiązkowy, ogromny patch. Oprócz wyeliminowania całej masy błędów, mod poprawia m.in. wydajność gry i wygląd interfejsu dla wyższych rozdzielczości czy jakość grafiki, a także wprowadza wygodne zbieranie przedmiotów pod prawym przyciskiem myszy. Największą nowością będzie opcja zwana „Alternatywny balans”, która znacząco poprawia AI przeciwników oraz utrudnia grę, zmieniając np. statystyki broni i ilość otrzymywanego doświadczenia. We wspomnianym akapit wyżej Mod Packu znajduje się także niejako kontynuacja Community Patcha, w postaci Update Pack, która jeszcze bardziej naprawia grę.
Parallel Universe Patch
Kolejny ważny patch, który znacząco poprawi ilość klatek gry i szybkość jej ładowania. Dla ciekawskich, w tym filmie ujrzycie, ile czasu i nerwów zaoszczędzicie, instalując dwa-trzy powyższe patche.
Mody zmieniające balans i wprowadzające nową zawartość
Quest Pack
Zdecydowanie największa modyfikacja do „trójki”, dodająca prawie 100 (!) nowych zadań, do tego postacie, pancerze czy bronie. Podnosi także poziom trudności oraz podmienia ogrom tekstur. Mamy tu nawet zdarzenia losowe i masę easter eggów. Miłym smaczkiem jest również poprawione intro (także polskie); sama modyfikacja także jest spolszczona, również z – co ciekawe – generowanym przez AI dubbingiem. Do tematu dubbingu wszystkich wymienionych tu modów wrócę pod koniec wpisu, bo nie jest on zawarty w Mod Packu.
Gothic 3 Content-Mod
Skupia się głównie na kwestiach estetycznych, tj. na poprawie wyglądu gry – uświadczymy więc lepsze modele postaci i tekstury; mod dodaje również nowe pancerze oraz bronie. Przyjemnym novum są również rozsiane po świecie książki, notatki czy listy. Jeszcze więcej do czytania dodaje zawarty w Mod Packu add-on pod nazwą Letters.
Konsekwencje
Tak naprawdę to część wspomnianego przed chwilą Content-Moda. Słowem klucz jest tu immersja – od teraz nasze wybory będą mieć większe znaczenie fabularne. Dzięki nowym zadaniom cała fabuła może przebiec trochę inaczej, a także pomyślano nad takimi „błahymi” sprawami jak zajmowanie przez NPC uprzednio wyczyszczonego terenu. Mod również lekko zmienia początek gry oraz wygląd starych towarzyszy!
Lively Towns Mod
Modyfikacja ta znacząco wzbogaca miasta podstawowego Gothica 3 o nowe zadania (i to o aż ponad 50 tychże). Zmieniono też ich wygląd, przez co o wiele łatwiej je rozróżnić, a także „przebrano” orków i ludzi w nowe fatałaszki oraz dodano zupełnie nowe przedmioty i moby. Miasta od teraz stają się żywsze po ich wyzwoleniu. Do Mod Packa dołączony jest również LTM Easy, który osłabia znacząco przesadzonych NPC-ów z oryginalnego moda.
Powrót Generała Lee
Spore rozszerzenie fabuły podstawki. Powrót… skupia się na rozwinięciu wątku morderstwa króla Rhobara II. Znajdziemy tu całe serie zadań (jest ich 21) związanych z intrygami, kradzieżami czy szpiegostwem. Twórcy chwalą się możliwością wykonania zleceń na różne sposoby, a zakończenia są trzy, zależnie od wybranej frakcji. Niestety to jedyny mod faktycznie dodający nową historię, zamiast mniejszych side questów rozsianych po świecie gry.
Dragons, Thief Quests oraz Conquests
Trzy mniejsze modyfikacje. Dragons zaoferuje nam parę nowych zadań związanych ze smokami. Te zresztą także dodano, wraz z nowymi przedmiotami. Thief Quests rozumie się samo przez się – nowe zlecenia oraz miejsce związane z kradzieżami. Mod Conquests natomiast dodaje misje związane z uwalnianiem miast.
Kwestia dubbingu i reszta modów
Teraz warto przywołać sprawę polskiego dubbingu. W Mod Packu znajdziecie wyłącznie patch z niemieckimi głosami do następujących modyfikacji: Quest Pack, Konsekwencje, Lively Towns Mod oraz Powrót Generała Lee. Istnieje jednak również polski, jednakże generowany przez sztuczną inteligencję dubbing. Jeśli nie macie nic przeciwko takiemu użyciu cudzych głosów, oto link do patcha. Dotychczas spolszczono Quest Packa, Konsekwencje, Lively Towns Mod oraz Conquest (tak więc PGL nadal musicie przechodzić w ciszy bądź po niemiecku).
Oprócz powyższych modów, w skład Mod Packa wchodzi całe zatrzęsienie poprawek, łatek czy nowych tekstur. Tak więc jeśli już graliście w „gołego” Gothica 3 – i chcecie wrócić po latach – to Mod Pack jest najlepszym i najprostszym sposobem na zmodowanie (wraz z gruntownym naprawieniem) gry.
Jeśli chodzi o mody niezawarte w nim, to zaskakującym dziełem jest… Gothic 3 Multiplayer. Warto do listy dodać także Enhanced Draw Distance – który pomimo swojego zastosowania, może zwiększyć klatki dla mocniejszych pecetów – jak również poprawiające dźwięki w grze Better Sound Effects.
Muszę wspomnieć też o LCTM (Logic-Content-Trophys-Mod). Dodaje on naprawdę sporo – od zadań, po nowe tekstury, na zmianie w balansie i nowych przedmiotach kończąc. Nie jest on jednak kompatybilny z Quest Packiem i Content-Modem, przez co instalowanie go mija się z celem. Niemniej zainteresowanych odsyłam do tego wątku.
Gothic 3: Zmierzch Bogów
Ahhh, niesławny dodatek do Gothica 3. No cóż, nie zdziwię was, że modów do niego jest… no, właśnie niewiele. Przede wszystkim powraca tu Edycja Rozszerzona czy też Community Patch – obowiązkowa modyfikacja do dzisiejszego grania w „trójkę”. Zwie się on tu Patchem 2.01 i poprawia grafikę i łata wiele błędów. Pobierzecie go z tego miejsca (waży półtora gigabajta!), a jego instalacja jest taka sama, jak w przypadku podstawki. Jeżeli gra nie uruchamia się po polsku, skorzystajcie z tego poradnika.
Zdecydowanie warto wgrać także Content Mod – mamy tu sporo nowiutkich poprawek oraz broni/pancerzy. I teraz uwaga! Owej modyfikacji w wersji polskiej… nie da się ściągnąć. Oficjalny link już nie działa, a jedyna opcja pobrania go jest poprzez Chomikuj; możecie też spróbować pobierając angielską wersję z tej strony.
Zainteresować was może jeszcze pakiet ENB and SweetFX, ale to już wszystko, co stworzono do Zmierzchu Bogów. Tak, scena moderska dodatku jest bardzo skromna…
Fanowskich projektów społeczności Gothica do poprzednich gier serii jest o wiele więcej – o czym też pisaliśmy rok temu (odnośnik niżej). Jakie modyfikacje wy szczególnie polecacie? Dajcie znać w sekcji komentarzy lub na naszej grupie fejsbukowej.
*Jak pisałem w tym tekście nie raz, zdecydowana większość (tych ambitniejszych) modyfikacji i add-onów do Gothica 3 jest już zawarta w Mod Packu – dlatego też, wbrew tradycji, nie umieściłem żadnych hiperłączy w śródtytułach. Działających linków do osobnych modów i tak ze świecą szukać; ale gdyby ktoś się naprawdę uparł i chciał „klasycznie”, tradycyjnie wgrywać pojedynczo mody, zawsze może próbować szukać – w odnalezieniu oddzielnych plików instalacyjnych może pomóc ta strona.
Humanista, pasjonat historii i języków obcych (przede wszystkim angielskiego) oraz j. polskiego. „Pececiarz” od urodzenia, choć posiada obydwie kieszonsolki Sony. Spokojny człowiek, który lubi pisać to, co czytacie :P.