Top 10 najbardziej rasistowskich gier wideo w historii
Gry wideo są źródłem (między innymi) zabawy i edukacji. Niestety, coraz częściej spotykany jest także rasizm. Nie mówię tu o trzynastolatkach grających w Call of Duty, wykrzykujących najbardziej wyszukane wyzwiska i obrazy, ale o grach, które – celowo lub nie – rzeczywiście przekroczyły tę jakże cienką linię.
Oto dziesięć gier wideo, które wprost atakują odbiorcę rasistowskim podejściem.
Spanish for Everyone
Platforma: Nintendo DS.
Rok produkcji: 2007
Gra zaczyna się sceną, w której meksykański przyjaciel kradnie nam Nintendo DS, a następnie przekracza południową granicę USA. W celu odzyskania naszej ukochanej konsoli musimy wyruszyć do Meksyku i odnaleźć owego kolegę. Gra bombarduje nas stereotypami takimi jak to, że przyjaciel protagonisty okazuje się typowym złodziejem, a także pojawiającą się znikąd napaloną Meksykanką, która obiecuje nauczyć nas wielu rzeczy, na przykład hiszpańskiego. Czy jest to gra która ma na celu jedynie pomoc w nauce tego języka?
Pokemon Red & Blue
Platforma: Game Boy
Rok produkcji: 2006
Pamiętacie Jynx? Potężnego Pokemona, który do złudzenia przypomina czarnoskórą kobietę o blond włosach i wydatnych ustach? Postać ta nie narobiła zbyt dużego szumu w Europie i Azji, jednak w momencie, gdy gra dotarła do brzegów Stanów Zjednoczonych, ów Pokemon został poddany drobnym obróbkom kosmetycznym, które polegały na zmianie koloru skóry z czarnego na fioletowy.
Seria Street Fighter
Platforma: Automaty do gier, różne konsole domowe
Rok produkcji: 1987
Tej serii raczej nie trzeba przedstawiać – jest ona znana graczom z całego świata. Wystarczy jednak zagłębić się trochę w biografię postaci, aby ujrzeć rasizm, który nie jest nawet trochę przesłoniony. W grze mamy do czynienia z postaciami takimi jak: Dhalsim, praktykujący jogę Hindus; Blanka, dzika i nieokrzesana Brazylijka; Balrog, potężny i paskudny czarnoskóry mężczyzna; T. Hawk, rdzenny Amerykanin. Przedstawienie tych wszystkich postaci brzmi jak wstęp do naprawdę słabego żartu „ Do baru wchodzą…”.
Mario Bros
Platforma: Automaty do gier, Atari 7800, Intellivision, Commodore 64
Rok produkcji: 1983
Mario jest postacią niemalże kanoniczną. Niski, gruby, amerykański hydraulik włoskiego pochodzenia ze śmiesznym wąsem i zabawnym akcentem jest jednak chodzącym stereotypem. Jedynym sposobem aby sprawić, że Mario mógłby być jeszcze większym „uosobieniem” typowego Włocha, byłaby zmiana grzybów dających hydraulikowi specjalne moce, na makaron. Lub, gdyby strzelał przeciwnikom w tył głowy, a ich ciała zrzucał do Zatoki Hudson.
Punch Out!!
Platforma: Automaty do gier, NES, Wii
Rok produkcji: 1984
Ta produkcja wręcz ocieka rasizmem, ukazując nam postacie takie jak: Bald Bull, przerażający czarny mężczyzna o budowie Hulka; Great Tiger, noszący turban i skórę bengalskiego tygrysa, oraz rozgniewany Irlandczyk. Och, nie zapominajmy także o trenerze Jeromie „Doc” Luisie i jego błędnym spojrzeniu. To właśnie z tej gry pochodzi sławny, rasistowski żart: „Nigga stole my bike”.
Freaky Flyers
Platforma: Nintendo GameCube, PlayStation 2, Xbox
Rok produkcji: 2003
Gra, która zagościła na niejednym ekranie telewizora, wyścigówka, w której ścigamy się w powietrznych maszynach. Co złego może być w tak niewinnej z pozoru grze?
Otóż wiele. Choćby postaci, które są stereotypami tak oczywistymi, że ku mojemu zdziwieniu zauważyłem to dopiero teraz. Weźmy na przykład postać Sammiego Wasabi. To japoński inżynier, który lata swoim największym dziełem „Kamikaze Express”. Do tego dochodzi postać Szejka Abdula, arabskiego miliardera latającego na magicznym dywanie.
To tylko przykłady postaci, które można znaleźć w tej produkcji.
Resident Evil 5
Platforma: Xbox 360, Xbox One, PlayStation 3, PlayStation 4, PC
Rok produkcji: 2009
Gra, której głównym celem jest strzelanie i zabijanie czarnoskórych zombie nie mogła przejść bez echa. Zaraz po premierze gry wielu przedstawicieli Afroamerykanów wyraziło swoje oburzenie z faktu, że większość przeciwników w owej produkcji jest czarnych i nie wyglądają oni zbyt „korzystnie”. Capcom odpowiedział na zarzuty twierdząc, że wygląd czarnoskórych jest zrozumiały, ponieważ mają być oni pozbawieni ludzkich cech i jak najbardziej przypominający zombie. Autorzy blogów dotyczących rasizmu, stwierdzili jednomyślnie, że większość występujących w grze czarnych wygląda jak „statystyczny nosiciel HIV”.
Custer’s Revenge
Platforma: Atari 2600
Rok produkcji: 1982
Jedna z najbardziej kontrowersyjnych gier w historii. Gracz wciela się w postać Generała Custera, który nago i w pełnym wzwodzie musi unikać strzał, aby dotrzeć do rdzennej Amerykanki o imieniu „Zemsta” a następnie zgwałcić ją. Domyśleć się można, że jest to porządna alegoria polityczna… Ale, czy aby role nie powinny być odwrócone? Tak tylko mówię.
Border Patrol
Platforma: Przeglądarka
Rok produkcji: 2002
W niektórych produkcjach należy czytać pomiędzy wierszami, aby odnaleźć nawiązania do rasizmu, jednak nie w Border Patrol, tutaj on wręcz uderza po gębie. Ten point n’ click shooter pozwala… nie, złe określenie, zmusza do zabijania Meksykanów próbujących przekroczyć granicę.
Ethnic Cleansing
Platforma: PC
Rok produkcji: 2002
Wydana przez Resistance Records, podziemnej marce specjalizującej się w wydawnictwie neo-nazistowskiej muzyki gra, w której już w głównym menu wita nas dźwięk niemieckiej ludności krzyczących „Heil!”. Gra ma prosty cel, zabijać czarnych i Meksykanów. Podczas rzezi towarzyszą nam głosy rasistowskiego zespołu Skrewdriver śpiewający piosenki takie jak na przykład „When the Boat Comes”. Gdy gracz zabija czarnoskórego przeciwnika, ten wydaje odgłosy rozwścieczonej małpy. Gdy umiera Meksykanin, wypowiada on słowa „Oy vey!”. Gra jest uosobieniem nienawiści i propagowania białej supremacji.
A w jakich grach według was najbardziej propagowany jest rasizm? Czy ta gra jest na liście, a może macie własne typy do „top 10 najbardziej rasistowskich gier wszech czasów”?
Podzielcie się z nami swoim zdaniem.