Najlepsze gry logiczne na Androida 2017
Nasz sposób na „poruszanie” szarymi komórkami zmieniał się przez lata. Od czasu, gdy w życiu pojawiły się komputery czy telefony, standardowe gry planszowe i gazety z krzyżówkami poszły dla wielu w zapomnienie. Oczywiście – nadal znajdą się ludzie lubiący papier aniżeli ekran, ale trzeba iść z duchem czasu. Dziś przedstawiam całkowicie subiektywną listę najlepszych gier na nasze smartfony. Wszystkie gry testowane były na Samsung Core Prime.
Unmechanical
Pierwotnie zadebiutowała na komputery. Historia opowiada przygodę robota, który został uwięziony w dziwnym kompleksie. Naszym celem będzie wydostanie się stamtąd i powrót do rodziny.
Mechanicznym kolegą latamy w 2,5D. Możemy podnosić przedmioty i wrzucić je np. na przycisk. Warto nadmienić, że czas gry to około 3,5 godziny. Plusem jest bardzo ładna grafika, choć akurat na średnim telefonie może być to problem. Do tego dochodzi niedokładne, mało intuicyjne sterowanie. Zagadki są całkiem wymagające, czasem niezrozumiałe, a już kompletną klapą są inne rozwiązania takowych niż na PC. Mimo to i tak dzięki klimatowi i historii (na końcu jest bardzo ciekawy wybór, ale niewypowiedziany wprost) ta gra weszła na listę.
Warp Shift
Dzięki cut-scenkom poznajemy dziewczynkę oraz magiczną kostkę i ich ucieczkę z wnętrza dziwnej bryły zakopanej w ziemi, w której zostają uwięzieni. W grze poruszamy się po polach czworokątnych (zazwyczaj 3 na 3 bloki) z drzwiami w różnych kierunkach. Naszym zadaniem jest tak je ułożyć, by doprowadzić bohaterkę do portalu.
Zagadki są naprawdę wymagające, więc jeśli ktoś chciałby „wymaksować” każdy poziom, zdobywając wszystkie gwiazdki (z trzech dostępnych), będzie potrzebny niezły zapas cierpliwości. Na szczęście czas w grze będzie wynagradzany kolejnymi elementami historii. Na plus dochodzi ładna grafika (zwłaszcza cienie).
– Warp Shift
Cut the Rope (seria)
Chyba jedna z popularniejszych gier na smarfony. Celem jest nakarmienie Om-Noma, żabki, która przyjechała w paczce do swojego nowego właściciela. Cukierek dla niej jest najczęściej za wysoko, więc naszym zadaniem jest mu go dać. Na smakołyk czyhają jeszcze inne pułapki: pająki mogą go zabrać, kolce zniszczyć, a lasery przeciąć. Gra starczy na długo, a miła dla oka grafika się nie znudzi. Warto nadmienić, że jest w czym wybierać, bo jeszcze są 4 inne odsłony Om-Noma.
– Cut the Rope
Mekorama
Niespotykana perełka. Zrobiona przez jedną osobę gra 3D. Sterujemy robotem, klikamy, dokąd ma iść, a celem jest tylko dojście do mety. Możemy przesuwać klocki służące za np. windę, spotkać inne droidy czy „nadziać” się na pylony elektryczne. Poziomów mamy 50. Autor gry dał nam też dostęp do edytora plansz plus mechanizmu kodów QR (każdy poziom ma taki, wystarczy przeskanować).
Największym atutem jest bardzo ładna, niewymagająca grafika. Na naszego jednookiego przyjaciela działa fizyka – kiedy chodzi, wygina się przez ciężar ciała, gwałtowne ruszanie klockami może go przewrócić, a nawet sprawić, by wyleciał za poziom (!), lub po prostu uderzyć bądź zmiażdżyć.
– Mekorama
Where’s My Water?
Gra Disneya z krokodylem w roli głównej. Rozgrywka jest bardzo prosta – palcem kopiemy w ziemi, by doprowadzić wodę do łazienki. Po drodze trzeba uważać na zarośla czy płyn wypalający chaszcze, do tego dochodzą balony i powietrze, rozgrzane węgle i sporo innych elementów. Mamy 7 rozdziałów po 20 zagadek, które starczą na długo oraz kilka dodatkowych historii ze swoimi poziomami. Ładna kreska i przyjemna historia powróciła także w spin-offie z Panem Dziobakiem oraz z Myszką Miki i spółką, a także w drugiej części krokodyla, ale przestrzegam przed tą ostatnią: mikrotransakcje są w niej silne.
– Where’s My Water?
Monument Valley (1 i 2)
Wcielamy się w tajemniczą postać z nieznaną nam historią. Zwiedzamy – i to największa zaleta – surrealistyczne miejsca. Nie da się opisać, jakie wrażenie robią figury i rozwiązania zagadek, niewystępujące w świecie rzeczywistym. Trzeba samemu zobaczyć, jak schody pod odpowiednim kątem wydłużają się, a obracana kostka za każdym razem ma inną ściankę. Fabuła może nie jest za długa, ale i tak wystarczy na podziwianie bardzo fajnie wyglądającego świata gry. Pozycja obowiązkowa dla miłośników łamigłówek.
– Monument Valley 1
– Monument Valley 2
Jeśli komuś mało zagadek z figurami niemożliwymi, polecam też…
Evo Explores
Gra opowiada ciekawą historię robota (tak, po raz trzeci na liście), który przyleciał na planetę Bajt, by zbadać tajemnice zniknięcia cywilizacji. Produkcja dodaje kilka nowości od siebie, ale już takiego wrażenia nie zrobiła. Jest bardziej zachowawcza, mniej tu „wykręcania gałek”, aby znaleźć rozwiązanie. Niemniej jednak, ciekawsza historia kogoś zachęci bardziej niż Monument Valley.
– Evo Explores
FRAMED
Niezwykle oryginalna produkcja. Zadaniem gracza jest tak ułożyć poszczególne klatki animowanego komisu, by postać doszła do wytyczonego miejsca. Zagadki są najczęściej trudne, ale twórcy dali nam możliwość wybierania etapów – jeśli jakaś łamigłówka cię przerośnie, możesz ją pominąć. Bardzo dobry jest też klimat noir i jazzowa muzyka.
– FRAMED
Hitman GO / Lara Croft GO / Deus Ex GO
Dostępna nie tylko na smartfony, choć stąd pochodzi. Zlecenia Hitmana udekorowane są świetną szatą graficzną, ale raczej określają jej nietypowość. Postacie to figurki, a poziomy to tak naprawdę gry planszowe. Trochę ten pomysł uciekł przy kolejnych częściach, gdzie lokacje były bardziej „plastelinowe”. Poziomów jest mnóstwo, a zagadki często wymagają długiego główkowania, choć fanów danej serii może się nie spodobać.
– Hitman GO
– Lara Croft GO
– Deus Ex GO
Bonus: Dla posiadaczy czipu TEGRA w urządzeniach (patrz: NVIDIA SHIELD), polecałbym jeszcze re-edycję pierwszego Portala oraz The Talos Principle na to urządzenie. Z braku czasu antenowego polecam zerknąć na serię The Room, Spy Mouse (już niedostępna w Sklepie Play) i Bad Piggies.
A jakie Ty polecił(a)byś gry? Zgadzasz się z listą? Zapraszam do pisania komentarzy.
Humanista, pasjonat historii i języków obcych (przede wszystkim angielskiego) oraz j. polskiego. „Pececiarz” od urodzenia, choć posiada obydwie kieszonsolki Sony. Spokojny człowiek, który lubi pisać to, co czytacie :P.