PSP i PSV – kulisy pośmiertnej sławy
Mówi się, że złote czasy kieszonsolek dawno się skończyły. Jednak, na przykładzie Switcha, „poważny” sprzęt do grania może nadal wygrać z wszechstronnym smartfonem. Nintendo, po wpadce z Wii U, odpokutowało swoje winy, zarabiając krocie ze sprzedaży obecnie reklamowanej konsolki. Jednak nie możemy tego samego powiedzieć o Sony i konkurencyjnej wtedy PS Vicie, która, choć sama naprawdę dobra, została kompletnie porzucona przez swego stwórcę.
Jednak zanim przyjrzymy się, co poszło nie tak, wróćmy do okresu świetności Sony. Chodzi oczywiście o…
PlayStation Portable
Historia
Wszystko zaczęło się w 2003 roku, kiedy na targach E3 ujawniono pracę nad PSP, a rok później pokazano pierwszy prototyp, który niezwykle różnił się od ostatecznej formy – nie miał „grzybka” ani spustów na górze. Szał rozpoczął się, kiedy 12 grudnia 2004 roku w Japonii PSP trafiło do sklepów. Kieszonsolka sprzedawała się bardzo dobrze – już pierwszego dnia znalazła ponad 200 tys. nabywców! Do dziś (nie jest już produkowana) sprzedało się od 76 do 80 mln sztuk. Z ciekawostek: konsola miała lepsze podzespoły i większe możliwości niż konkurencyjny Nintendo DS – mógł np. odtwarzać filmy i muzykę oraz miał wbudowane GPS i WiFi, sklep PSN (który dziś nie działa) oraz przeglądarkę internetową. Przez całą swoją karierę wypuszczono kilka wersji PSP: FAT (1000), czyli premierowa, Slim & Lite, GO oraz Street. Od początku konsola miała problemy z piractwem – już dwa miesiące po wypuszczeniu została zhakowana. PSP ostatnie słowa wypowiedział prawie 10 lat po premierze.
Gry
Tych było… „wystarczająca ilość”, choć trzeba przyznać, że rynek gier był mocno nastawiony na wschód. JRPG-ów mógłbym wymieniać bez końca, ale jak ktoś lubi ten gatunek – to konsola stawała się marzeniem. Gorzej z Europą i obiema Amerykami, gdzie gust graczy jest zupełnie inny. Na PSP hitów było mało. Zacznijmy od aromatu prawej półkuli: Metal Gear Solid: Peace Walker (sterowanie było słabe, ale grafika i gameplay świetny), Kingdom Hearts: Birth by Sleep, Monster Hunter Portable 3rd (4,6 mln sprzedanych sztuk!), bardzo dobry Tekken 6 czy The 3rd Birthday. Nie mogę zapomnieć o legendarnych dwóch grach, które promowały konsole – LocoRoco oraz Patapon (obie z genialną muzyką). Za to na całym świecie przyjęto z owacjami m.in. GTA Liberty City i Vice City Stories (wg mnie poziom trudności był za wysoki, poza tym respiący się za tobą przeciwnicy i błędy uniemożliwiające grę dalej… Ale grało się nawet, by tylko pojeździć, bo open worldów dużo na PSP nie było). Nie może zabraknąć też God of War: Chains of Olympus oraz Ghost of Sparta (ta druga z polskim dubbingiem! Na PSP chyba nie było innej gry z takim luksusem. Ba, rzadko co była wersja kinowa. Sama gra wyglądała cudnie, a wrogów ciachało się z przyjemnością). Poza tym kilka gier wyścigowych (Gran Turismo, reedycje NFS czy WipeOut),
PSP posiadał wbudowany emulator gier z PSX. Tak więc takiego Crasha, Final Fantasy VII, Resident Evil 1-3 lub Metal Gear Solid mogliśmy odpalić w podróży.
Dziś
Nie ma co się okłamywać – PSP jest dziś „tylko” retro sprzętem. Praktycznie nie warto kupować pudełkowych kopii (które i tak nie da się już kupić, a PSN nie działa); wystarczy przerobić kieszonsolkę prostym przeniesieniem jednego pliku na kartę pamięci i kliknięciu trzech przycisków. Wtedy wystarczy wrzucić grę na dysk i voilà. Tak więc – czy warto kupić PSP dzisiaj? Jeśli nie macie dużych wymagań i szukacie, w co pograć na wakacjach – bierzcie śmiało, jak dla mnie to najlepsza przenośna konsola, jaka kiedykolwiek powstała.
Cena
W dniu premiery: 1099 zł
Obecnie (używana): nawet mniej niż 100 zł
PlayStation Vita
Historia
Została oficjalnie zaprezentowana 27 stycznia 2011 roku, a premiera w Japonii odbyła się 17 grudnia 2011 roku. Od premiery miała duży problem z klientami, szczególnie mniej zamożnymi, bo gry kosztowały katastrofalnie dużo, nawet 200 zł (choć dziś ma ten problem także Switch). Poza tym PSV miała silną konkurencję (Nintendo 3DS i Wii U). Jednak głównym problemem Vity jest jej sam twórca, który już dwa lata po premierze zapomniał o swoim dziecku. Z ciekawych rzeczy: konsola, oprócz WiFi, posiada(ła) też 3G (w Polsce mogliśmy kupić internet w Playu). Najlepiej sprzedającą się grą na tę platformę jest… Minecraft (2,12 mln sztuk). Do dziś sprzedano 14,18 mln kopii PS Vity.
Gry
Tutaj także, jak w przypadku PSP, rynek nastawiony jest na wschód. Denerwuje regionalizacja gier – z naszej perspektywy, w sklepie PSN nie znajdziemy wielu aplikacji, które są dostępne np. w Stanach Zjednoczonych. Hity ze wschodu to m.in. Persona 4 Golden (93/100 na Metacriticu!), Gravity Rush (popularny nawet u nas), seria Danganronpa czy różniste Final Fantasy. Niestety nie ma tytułów reklamujących PSV, takich Pataponów jak u PSP (być może tylko Tearaway). Jednak generalnie jest sporo dobrych tytułów; ze startem konsoli na scenę wpadł Uncharted: Golden Abyss (z polskim dubbingiem!), porty Rayman Origins i Legends, Terrarii i Minecrafta, oczywiście. (Ciekawostka: na PSP Minecraft nie wyszedł, ale fani stworzyli jego klona, o nazwie Lamecraft). Ponadto się ukazały takie głośne tytuły jak Borderlands 2, Call of Duty: Black Ops Declassified, Mortal Kombat, Need For Speed: Most Wanted, Assassin’s Creed III: Liberation, czy też z nowszych: Undertale i Stardew Valley. Widzicie, że trochę tego jest. Jednak, jak się dokładnie przyjrzeć, można zauważyć, że większość z nich to porty z PS3 i PS4 – jest bardzo mało oryginalnych gier, dedykowanym wyłącznie Vicie.
Zobacz także: Najlepsze gry indie na PSVita (i nie tylko)
PS Vita ma tę zaletę, że jest nowsza, przez co możemy zagrać na niej nie tylko w gry z PSX, lecz także PSP. Są także zmodyfikowane wersje tych gier, przez co wykorzystuje dwie gałki, zamiast jednej.
Dziś
Co by nie mówić, PS Vita ma się… tak sobie. Choć jakoś nadal podtrzymuje się przy życiu nowymi grami, to dużym problemem jest, paradoksalnie, samo Sony. Konsola nie ma już nawet dobrych zabezpieczeń, piractwo się poszerza i tak naprawdę jest już w podobnym stanie, co PSP – można już przerabiać kieszonsolkę i wgrywać wszystko, co dusza zapragnie (także porty większych produkcji, które na Vitę się nigdy nie pojawiły). Jednak gry na PSV jeszcze są w oficjalnej sprzedaży i jeśli będą powstawać nowe, konsola jeszcze trochę udźwignie lat. Podsumowując – czy warto kupować PS Vitę? Jestem fanem Sony, więc powiem „tak”, ale jeśli naprawdę szukacie dobrej przenośnej konsoli, to Nintendo Switch jest o wiele lepszym wyborem.
Aktualizacja 2022: konsolka została na dobre zapomniana o Sony, nie dostaje już ani nowych gier, ani aktualizacji. Tylko oburzenie fanów nie doprowadziło do zamknięcia PS Store dla Vity. Scena modderska za to wyprawia z konsolką istne cuda – udano m.in. przeportować w pełni działającą trylogię 3D serii GTA, Max Payne czy Bully.
Cena
W dniu premiery: 999/1199 zł
Obecnie (używana): ok. 400 zł
Zobacz także: GTA Vice City debiutuje na PS Vita. Kolejne gry w drodze
A wy jakie macie wspomnienia z PSP i PSV? Czy nadal używacie tych przenośnych konsolek? I waszym zdaniem, jaki był lepszy mobilny sprzęt od Sony – z siódmej czy ósmej generacji konsol? O swoich wrażeniach i wspomnieniach możecie napisać w komentarzach pod tym wpisem, jak i na oficjalnej grupie fejsbukowej naszego portalu. Zachęcamy także do śledzenia naszych social media, zwłaszcza na Facebooku i YouTube’ie.
Humanista, pasjonat historii i języków obcych (przede wszystkim angielskiego) oraz j. polskiego. „Pececiarz” od urodzenia, choć posiada obydwie kieszonsolki Sony. Spokojny człowiek, który lubi pisać to, co czytacie :P.
Pingback: GTA Vice City debiutuje na PS Vita. Kolejne gry w drodze - TesterGier.pl
Pingback: Nintendo Switch – czy warto kupić? - TesterGier.pl
Pingback: Felieton Growy #4: W podróży i w poczekalni, czyli kilka słów o mobilnym graniu - TesterGier.pl
Pingback: RETROMANIAK #104: Czy warto kupić PSP w 2023 roku? - TesterGier.pl
Pingback: Steam Deck to wspaniały sprzęt, o którym szybko zapomnimy. Czy warto go kupić po roku od premiery? - TesterGier.pl
Pingback: PlayStation Portal – czy właśnie takiego handhelda potrzebujemy? - TesterGier.pl