Historia Według Gier. Część 2: STAROŻYTNOŚĆ
Mówią, że historia to – zaraz po matematyce (tfu!) – najmądrzejsza z nauk, humanistycznych. Dlaczego? Od przodków można się wiele nauczyć i łatwo osądzić, że historia lubi się powtarzać. W tym cyklu prześledzimy rozwój dziejów ludzkości; ale nie od strony naukowej… Jak gry ukazywały starożytność, średniowiecze czy renesans? Zapraszam do lektury.
Dziś przyjrzymy się starożytności – epoce, w której ludzkość, a zwłaszcza kultura, zaczęła rozkwitać. Jak są ukazane czasy antyczne w grach komputerowych?
Egipt
Najstarsza cywilizacja, która to też najszybciej upadła (mówię oczywiście o „złotych czasach” tego kraju). Z Egiptem kojarzymy głównie piramidy, faraonów, mumie oraz hieroglify. W grach tych elementów oczywiście nie zabraknie.
Najgłośniejszym tytułem, który przedstawił kulturę Egipcjan, jest Assassin’s Creed Origins. Ta odsłona posiada olbrzymi i szczegółowy świat, w którym piękno pustyń i gołych, skalistych gór mogliśmy podziwiać godzinami. Warto tylko pamiętać, że akcja gry dzieje się w późnym okresie świetności Egiptu.
Tak się złożyło, że dużo produkcji o starożytnym Egipcie to strategie. Wiele graczy zapewne kojarzy, jak prowadzili swoją armię w Age of Empires lub budowali swoje królestwo w Faraonie z 1999 roku. Znajdziemy też i przygodówki dla młodszych, np. serię Ankh lub Anubis.
Ateny i Sparta
Te cywilizacje były dla siebie jak Tom i Jerry, więc połączę je pod tym samym śródtytułem. Najpierw o Atenach parę słów. Tej cywilizacji zawdzięczamy naprawdę wiele: teatr, igrzyska, wina, architekturę, filozofię, demokrację, literaturę, rzeźby… Hellenistyczną kulturę możemy podziwiać w serii God of War, która wiele lat dostarczała nam kolejnych mitycznych potworów i bogów do zabicia.
Mamy też kilka strategii, m.in. Fate of Hellas. Znajdziemy nawet Indianę Jonesa i jego poszukiwania Atlantydy w Indiana Jones and the Fate of Atlantis. Możecie kojarzyć też popularną u nas gierkę przeglądarkową Grepolis.
Całkiem niedawno była premiera nowego Assassin’s Creed z podtytułem Odyssey. Akcja tej odsłony ma miejsce podczas wielkiej wojny peloponeskiej, czyli okresu konfliktu między Atenami i Spartą. Twórcy zrobili kawał dobrej roboty – ujrzymy tu praktycznie wszystko, co tamta epoka miała do zaoferowania, a ogromny świat mieści kilkanaście poleis (czyli państw-miast), z Atenami i Spartą na czele.
Jeśli chodzi o Spartę – z tą kulturą kojarzy się tylko jedna rzecz: „spartańskie wychowanie”. Trzeba przyznać, że wojsko mieli wyszkolone. Jeśli chodzi o gry, to, poza Asasynem i Duchem „Kratosem” Sparty, tych nie ma dużo. Slasher od Creative Assembly, Spartan: Total Warrior, czy Rome: Total War.
Rzym*
Najsilniejsi i najlepsi, jak Nilfgaard w Wiedźminie. Rzym, po praktycznie całkowitym zdominowaniu świata starożytnego (dotarli do krańca Europy i nawet dalej), przejął kulturę grecką, więc zawdzięczamy im zmiany spisu bogów (przypomnę – planety Układu Słonecznego są nimi nazwane), wprowadzenie kalendarza juliańskiego, rozwijanie dróg i systemów nawadniających (akwedukty). A gier o starożytnych Rzymianach jest jak grzybów po deszczu.
Rome: Total War, seria Cezar, Europa Universalis: Rome czy The Settlers i Cywilizacja to nawet nie połowa góry lodowej.
Ryse: Son of Rome to obecnie najnowocześniejsza wizja Imperium Rzymskiego. I trzeba przyznać, że Crytek jest mistrzem grafiki. Szkoda, że mechanika walki była taka sobie. Przypomnę też, że w Assassin’s Creed Origins można spotkać Juliusza Cezara.
Grą, z którą Rzymianie kojarzą mi się najbardziej, jest Asterix & Obelix XXL. Jeśli znacie uniwersum, na pewno wiecie dlaczego. (Polecam też najlepszą kreskówkę z dzielnymi Galami, jaką obejrzałem – Dwanaście Prac Asteriksa). Wyszedł niedawno też remaster drugiej części XXL, więc warto nadrobić i tę produkcję nadrobić.
I to tyle na dziś. Następnym razem mroczne średniowiecze.
Wszystkie artykuły z cyklu znajdziecie pod następującym tagiem: Historia Według Gier
Dołączcie do naszej grupy Facebookowej – Testerzy Gier – aby dzielić się ciekawymi promocjami z naszą społecznością; zachęcamy także do polubienia naszego fanpage’a, aby być na bieżąco z newsami ze świata gier. Jeżeli lubicie także oglądać recenzje gier, koniecznie zasubskrybujcie nasz kanał YouTube!
*Jak zapamiętać datę założenia Rzymu? „Rzym na siedmiu(7) piętrzy (53) się wzgórzach” (753 r. p.n.e.). Nie ma za co.
Humanista, pasjonat historii i języków obcych (przede wszystkim angielskiego) oraz j. polskiego. „Pececiarz” od urodzenia, choć posiada obydwie kieszonsolki Sony. Spokojny człowiek, który lubi pisać to, co czytacie :P.