Monitor AOC AGON AG273QCX [TEST SPRZĘTU] – 27 cali potwornie dobrego obrazu
Nie szata zdobi gracza, lecz na pewno robi to jego sprzęt. Mam tu na myśli oczywiście sprzęt do grania. Dlatego też takie rzeczy jak procesor, karta graficzna czy też peryferia obsługujące podświetlenie RGB są wyznacznikiem luksusu. A skoro mowa o aparaturze dla gracza, to warto przyjrzeć się temu, na czym będziemy podziwiać graficzne fajerwerki.
Dziękujemy firmie AOC za wypożyczenie monitora do recenzji.
Dlatego też pojawia się tutaj sprzęt od zaufanej firmy AOC: 27-calowy, gamingowy monitor z zakrzywioną matrycą. Po dłuższym obcowaniu ze sprzętem jestem w stanie przybliżyć wam model AG273QCX i trochę o nim opowiedzieć.
Słowem wstępu o monitorze
Można śmiało powiedzieć, że jest to jeden z ciekawszych modeli wykonanych przez Tajwańczyków. Sam ekran wyróżnia się swoim wyglądem, duża oraz zakrzywiona matryca przyciąga wzrok, a stonowane barwy użyte w produkcji cieszą oko. Stal, czerń i czerwień pasują tu wyśmienicie. To samo tyczy się użytych technologii, matryca VA oddająca fenomenalnie kolor czarny jest jednym z lepszych wyborów dla graczy. Co ważne, zakrzywienie samej matrycy powoduje, że użytkownik nie traci na kątach widzenia, co z reguły jest jednym z większych minusów technologii VA.
Podświetlenie ekranu jest oparte na LED-ach, umiejscowionych na krawędziach. Obecnie jest to dosyć powszechnym trybem podświetlania wszelakich monitorów. To dobre rozwiązanie, gdyż dzięki niemu obudowa oraz sam ekran są po prostu cieńsze.
Dodajmy do tego fakt, że AG273QCX obsługuje odświeżanie na poziomie 144 Hz, rozdzielczość 2560 × 1440 pikseli (WQHD) oraz wspiera HDR (HDR400). Otrzymujemy więc naprawdę fenomenalną maszynę do grania. Miłym dodatkiem jest również wbudowany głośnik, pilot oraz ambientowe oświetlenie RGB w tylnej części obudowy.
Wygląd oraz estetyka AOC Agon AG273QCX
Ogromny zakrzywiony ekran świetnie się prezentuje, zwłaszcza że jego ramka jest stosunkowo wąska. Jedyny dłuższy pasek obudowy zauważymy dopiero na dolnej krawędzi, gdzie dumnie widnieje logo rodziny AGON, do której ten model się zalicza. Sam fakt, że jest to gama produktów premium, już na starcie zapewnia nam wysoką jakość. Warto też tutaj wspomnieć o bajecznie prostej regulacji wysokości oraz ustawienia monitora. Do samego montażu tego potwora nie potrzeba nam żadnego śrubokrętu czy innych przyborów. W dużą i stabilną podstawkę po prostu wpinamy monitor, po czym wszelakie okablowanie. I już! Jesteśmy gotowi do działania.
Samych portów mamy tutaj stosunkowo sporo: dwa wyjścia HDMI, dwa wyjścia Display Port, jedno VGA oraz pięć wejść USB (w tym jedno typu B, służące do podłączenia HUB-a). Taki układ sprawia, że bez problemu monitor podepniemy zarówno pod PC, jak i do konsoli (co sam zresztą uczyniłem). Zagospodarowanie wejść jednak jest troszkę utrudnione i wymaga małej „gimnastyki”, gdyż są one skierowane do dołu. Obecnie cena tego modelu waha się w okolicy niecałych 2 tysięcy złotych. Warto jednak wejść na porównywarki cen i sprawdzić najlepszą ofertę. Jeżeli zależy nam na produkcie premium, który nas nie zawiedzie podczas rozgrywek sieciowych, to AOC Agon AG273QCX będzie naprawdę dobrą inwestycją.
Jak się sprawuje w praktyce?
Powiem szczerze, rzadko kiedy miałem możliwość obcowania z HDR-em, gdyż wszystkie sprzęty (TV czy monitor, którego używam na co dzień) w moim domu po prostu nie mają tego w standardzie. Jednakże po dłuższym zapoznaniu się z monitorem mogę stwierdzić, że na pewno czekają mnie wydatki – gdyż moje spojrzenie na obraz już zostało zmienione. Kolory oraz kontrast są tu bardzo nasyconw, co dla graczy będzie ogromnym plusem. Doskonale to było widać w moim przypadku po uruchomieniu Monster Hunter: World. Tytuł sam w sobie jest śliczny, jednak kiedy włączymy polowanie na potwory przy 144 hercach i włączonym HDR, to czuć różnicę. Również pomimo posiadania klasycznej wersji PS4 było widać różnicę w kolorze, kiedy sprzęt wykrył, że ekran obejmuje obsługę High Dynamic Range. Odczucia z grania na już wiekowym sprzęcie były jak najbardziej przyjemne. To samo tyczy się rozgrywek na PC, tutaj o wiele bardziej rozpościera skrzydła AOC. Większa rozdzielczość oraz szereg nowości technicznych sprawiają, że obraz na zakrzywionym ekranie jest przyjemnie ostry i cieszy oko.
Warto też dodać, że AOC Agon AG273QCX ma wsparcie AMD w postaci technologii FreeSync, która to dostosowuje częstotliwość odświeżania klatek do taktowania procesora graficznego, co ma na celu zniwelowanie niedoskonałości wynikających z stutteringu. Oprócz usprawnionego odświeżania sama matryca również wyposażona została w system niwelujący migotania ekranu, niezależnie od jasności, jaką ustawimy na monitorze.
Dodatki
Z technicznych informacji, to sam ekran do najlżejszych nie należy, gdyż waży jakieś 8,5 kilograma. Jednakże patrząc na rozmiar, zakrzywienie oraz wyposażenie, to nie jest to grzech. Można bez problemu powiesić go na ścianie – do czego serdecznie zachęcam przyszłych posiadaczy, gdyż panel RGB z tyłu obudowy będzie fantastycznie podświetlał ścianę, na której go powiesimy. Sam jestem fanem takich rozwiązań i uważam, że nigdy nie jest za mało ambientowych źródeł światła. Dostosowanie wysokości w tym modelu jest bardzo łatwe, gdyż szyna odpowiedzialna za wysokość chodzi z ogromną lekkością i nie wymaga żadnych guzików. Dlatego też ruchem palca jesteśmy w stanie dostosować sobie odpowiednią wysokość do pracy/grania (niepotrzebne skreślić), a nawet ustawić go do pionu w trybie pivot.
Kolejnym trafionym rozwiązaniem jest HUB, dzięki któremu nie musimy się przejmować sterowaniem monitora z poziomu guzika w obudowie. Sam pilot jest bardzo dobrze wykonany, z bardzo gamingowym zacięciem. Podświetlony na czerwono jest łatwy w obsłudze, możemy dzięki niemu ustawić profil wyświetlania, kiedy nie mamy aktywowanego HDR-u. Mamy również możliwość wybrania źródła, z którego obraz ma być wyświetlany, sterowania panelem RGB oraz ustawieniem wyświetlania kolorów i przykładowo dostosowania częstotliwości mrugania do tego co dzieje się na ekranie. Również producent zadbał o zdrowie użytkownika, samo zakrzywienie ekranu ma na celu zredukowanie zmęczenia oczu. Dodatkowo jest tutaj zaimplementowana technologia Low Blue Light, która ma na celu zredukowanie niebieskiego światła.
Łyżka dziegciu w tej beczce miodu
Nie ukrywam, ja zostałem kupiony od momentu włączenia tego stwora. Jednak jest kilka spraw, które trzeba wziąć pod uwagę. Jak dla mnie głośniki wbudowane w tył monitora nie są zachwycające. Jasne, fajnie jest je mieć, jednak gdybym miał możliwość zakupu tego samego modelu w wersji Lite bez głośników (i przy tym trochę zaoszczędzić), to bez żadnego problemu bym się na to zdecydował. Można by wtedy trochę sprzęt odchudzić nie tylko wizualnie, ale również finansowo. Kolejną bolączką może być sprawa krawędziowego podświetlenia LED. Tego się nie uniknie, a i tak moja uwaga na ten temat może zostać odebrana jako czepianie się. Jednak krawędziówki mają to do siebie, że podświetlenie dobrze widać na ciemniejszych scenach. Można zauważyć wtedy leciutką poświatę wydobywającą się z żarówek ledowych.
Nie jest to absolutnie nic złego, ale może po prostu rzucać się w oczy bardziej uczulonym na tym punkcie użytkownikom. Podobnie sprawa wygląda z dosłownie milisekundowymi śnieżeniami obrazu podczas zmiany rozdzielczości czy też źródła wyświetlania. Jednak są to rzeczy, które absolutnie nie wpływają na jakość oraz komfort korzystania ze sprzętu.
Podsumowując
AOC AGON AG273QCX jest bardzo dobrym oraz solidnym monitorem dla graczy. Nie ma co ukrywać, że rodzina AGON w swojej ofercie prezentuje naprawdę świetne jakościowo ekrany, które zadowolą każdego użytkownika. Dla mnie – osoby, która pierwszy raz miała styczność z ekranem o wyższym odświeżaniu, większej rozdzielczości i dobrym wsparciem HDR – obcowanie z testowanym monitorem sprawiło, że moje spojrzenie na granie od teraz będzie już inne. Kto by pomyślał, że monitor z lepszymi parametrami tak bardzo upiększy to, co serwuje nam platforma testowa w postaci PC czy PS4! Jeżeli jest tu jakiś gracz, który poszukuje dla siebie produktu z wyższej półki cenowej i ma dużo miejsca na biurku bądź ścianie, to niech weźmie pod uwagę model AG273QCX. Sprzęt godny swojej ceny.
Najlepsze ceny monitora AOC AGON AG273QCX znajdziesz na Ceneo.pl.
- Testowany w grach:
- Diablo III
- Doom (2016)
- Pathologic 2
- STAR WARS: Battlefront II
- The Elder Scrolls V: Skyrim
- Wiedźmin III: Dziki Gon
Duża 27-calowa bestia, zapakowana w cieszący oko design. Łatwa w montażu, wygodna w użytkowaniu, upakowana po brzegi technologiami wspierającymi doznania z gry w najlepszym tego słowa znaczeniu. Produkt marki premium, który przy dobrych wiatrach można dorwać za naprawdę atrakcyjną kwotę.
Platforma testowa PC
- Procesor: Intel Core i5-6400
- Grafika: MSI GeForce GTX 1060
- Pamięć: 8 GB RAM
- System: Windows 10 Home
- Konsola: SONY PlayStation 4 Slim 500 GB
- +Drapieżny wygląd
- +w 3/4 bezramkowy (nie licząc belki z logiem AGON)
- +Podświetlenie RGB
- +Wygodny HUB
- +Mnogość technologii: FreSync, HDR, 144Hz
- +Wieszak na słuchawki
- +Stabilny
- –Głośniki
- –Drobne czkawki podczas zmiany źródła obrazu oraz rozdzielczości
- Przekątna 27″
- Zakrzywiony ekran
- 2560 × 1440 (WQHD)
- Matryca VA
- Cena ok. 1750 zł
Niespełniony artysta. Fan RPG-ów wszelakich. Wielbiciel sushi i „chińskich” bajek. Chciałby mieć siwe włosy jak Dante lub Geralt.
Pingback: Słuchawki AOC GH300 - recenzja - TesterGier.pl
Pingback: Monitor AOC Agon AG275QZN [TEST SPRZĘTU] - TesterGier.pl