Cosmic Express – recenzja [PC]
Pamiętacie film WALL·E, w którym ludzie byli tak puszyści i niemrawi, że musieli poruszać się na lewitujących fotelach?
Okazuje się, że przypadłość ta dotknęła już naszych kosmicznych znajomych – Marsjan, ufoludków i kosmitów. Kiedy przyjdzie również na Ziemię? Poznajcie Cosmic Express.
Świat
Wielka jest stacja kosmiczna, unosząca się w próżni daleko, daleko od Ziemi. Rozciąga się ona na przestrzeni wielu konstelacji gwiazd. Aby móc poruszać się po tak ogromnym kompleksie, konieczne było wdrożenie wygodnego i szybkiego środka transportu dla żyjących tam astronautów kosmitów. Podobnie jak ludzie, kosmici również szybko przyzwyczajają się do nowych zdobyczy techniki. Zamiłowanie do kosmicznej kolei ekspresowej spowodowało, że nie zamierzają oni już nigdy więcej poruszyć nawet jedną macką, by dostać się do odległego jedynie o trzy kroki celu. Kolejka zmniejszyła prędkość swej jazdy i z ekspresu stała się bardziej synonimem kolei regionalnych lub tramwaju. Nie zniechęciło to jednak ufoludków do kontynuowania leniwego trybu życia. Gracz otrzymuje więc zadanie rozbudowania kosmicznego „expresu” ku uciesze leniwych, acz uroczych Marsjan. A przynajmniej tak wyobrażam sobie genezę tego tytułu.
Rozgrywka
Cosmic Express to trójwymiarowa gra logiczna ze stałym rzutem izometrycznym, w której tworzymy tory kolejki tak, by zawieźć kosmicznych pasażerów do ich celów. Torowiska nie mogą się krzyżować ani łączyć, a miejsce na utworzenie trasy jest ograniczone. Wyzwanie stanowi również ułożenie punktu startowego i końcowego kolejki oraz konieczność omijania przeszkód. Co więcej, niektórzy pasażerowie są wybredni, tzn. nie wsiądą do wagonika ubrudzonego przez żelowego kosmitę, który zostawił w nim po sobie plamę. Reguły więc są proste, kosmitów jest wiele rodzajów, a poziomów aż 130. Podzielono je na tematyczne grupy, prezentowane w menu jako konstelacje gwiazd.
Po ukończeniu jednego poziomu zwykle odblokowujemy dwa kolejne, dlatego gdy nie umiemy rozwiązać jednej zagadki, zawsze możemy przejść do innej. To bardzo dobra decyzja ze strony twórców, ponieważ niektóre poziomy są naprawdę trudne i mogłyby spowodować odbicie się gracza od tytułu, gdyby gra była w pełni liniowa. Podobnie z konstelacjami – ukończenie jednej odblokowuje dwie kolejne. Cosmic Express dostępny jest na Steamie zarówno dla Windowsa, Linuksa, jak i systemu MacOS, a także na Androidzie i iOS.
Grafika i Dźwięk
Kosmiczny „ekspres” oferuje odporną na upływ czasu bajkową grafikę. Gra jest pełna kolorów, dzięki czemu łatwo rozróżnić kosmitów oraz zorientować się, dokąd chcą dojechać. Animacje są płynne, dźwięki dopełniają to, co widzimy – wszystko jest na swoim miejscu. Podczas rozgrywki widać piksele, jednak nie są one tak wyraźne, jak na prezentowanych GIF-ach, więc nie są też uciążliwe i nie przeszkadzają podczas gry. Jeśli chodzi o audio, muzyka odgrywa marginalną rolę – delikatnie szumi w tle i jest prawie niezauważalna.
Jakość
Cosmic Express jest grą poprawną, jednakże nie mówię tego w negatywnym kontekście. Tytuł oferuje wiele ciekawych mechanik, nie zawiera błędów, jest rozbudowany, a więc miłośnikom główkowania dostarczy rozrywki na wiele godzin. Nie uświadczymy tutaj raczej wielkich zachwytów czy zdziwień; ale dostajemy za to równy, wysoki poziom produkcji pobudzającej nasze szare komórki. To SOLIDNA gra.
Ocena
Podsumowując, jeśli szukacie dobrej gry logicznej i jesteście gotowi na intensywne zmagania z niepozornymi kosmitami i ich kolejką, bardzo polecam Cosmic Express. Jest to trzecia gra logiczna od Draknek, który wydał także recenzowane wcześniej A Good Snowman is Hard to Build oraz czekającego na recenzję – ale już teraz mogę powiedzieć, że świetnego – Sokobond. W planach wydawcy na ten rok jest tytuł A Monster’s Expedition, więc w oczekiwaniu na niego, sprawdźcie Cosmic Express. Produkcja dostępna jest na Steamie zarówno dla Windowsa, Linuksa, jak i systemu MacOS, a także na Androidzie i iOS.
- Świat: 8/10
- Rozgrywka: 10/10
- Grafika: 9/10
- Dźwięk: 8/10
- Jakość: 10/10
Platforma testowa PC
- Procesor: Intel Core i5-8600 3.10 GHz
- Grafika: MSI GeForce GTX 1060 Gaming X 6 GB
- Pamięć: DDR4 G.SKILL 16 GB 3000 MHz Aegis CL16
- Dysk: SSD Samsung 250 GB 970 EVO Plus M.2 2280 NVMe
- Płyta główna: ASUS PRIME Z370-P
- System: Windows 10 Pro
- Monitor: 22 cale BenQ GW2270HM
- Klawiatura: Dell KB216
- Mysz: Razer Deathadder Left-Hand Edition
-
- +Aż 130 poziomów
- +Możliwość nieliniowego przejścia gry
- +Ładna grafika
- +Wiele ciekawych mechanik
- Ceny:
35,99 zł14,39 zł na Steam21,99 zł11,99 zł na Google Play- $1,99 na App Store
Pingback: Letnia Wyprzedaż na Steam 2021 – wielka lista gier do 10 złotych - TesterGier.pl
Pingback: Letnia Wyprzedaż na Steam 2022 – wielka lista gier do 10 złotych - TesterGier.pl
Pingback: Railbound – recenzja [PC] - TesterGier.pl