ArtykułNowośćTemat dnia

TOP 10 kobiet w serii Gothic

Remake pierwszego Gothica został potwierdzony na początku roku. Seria o Bezimiennym, która zadebiutowała na rynku gier wideo w 2001 roku, ma status kultowy. Gothic zebrał dobre opinie za wiele elementów, jednak czymś naprawdę wyróżniającym się są znakomicie napisane postacie.

Czy to samo tyczy się żeńskich bohaterek? Czy kobiety w Gothicu odgrywają znaczące role? W Królestwie Myrtany mężczyźni zdominowali świat i kobiety mają bardzo marginalny wpływ na jego losy. W związku z tym warto wyróżnić te, które mają – większe bądź mniejsze – znaczenie dla losów Bezimiennego.

Jako wielki fan Gothica, który nie był pozytywnie nastawiony do tego, co ukazało zeszłoroczne demo, mam potrzebę rozmawiania o tej fenomenalnej serii RPG-ów. Z tego powodu dziś prezentuję subiektywny ranking kobiet pod względem znaczenia dla losów „Beziego”. I tak w zestawieniu biorę pod uwagę tylko trzy pierwsze części (oraz rozszerzenie Noc Kruka).

Witamy w Kolonii – Gothic Remake potwierdzony

Miejsce 10 – Hilda

Listę kobiet rozpoczynamy od Hildy, która jest żoną Lobarta. Istnieje duża szansa, że spotkacie ją najwcześniej ze wszystkich kobiet w Gothicu II, gdyż farma jej męża stoi na drodze do miasta Khorinis, a sami właściciele majątku ziemskiego mogą pomóc Bezimiennemu dostać się do miasta. Z Hildą związane są dwa questy: zakup patelni u handlarza Canthara oraz misja dotycząca jej choroby, w której musimy podać jej lekarstwo na czarną gorączkę od Vatrasa.

Miejsce 9 – Hania

Hania jest właścicielką gospody w Khorinis. Należy do Gildii Złodziei, a w jej przybytku znajduje się tajne wejście do frakcji, na której czele stoi Cassia. Jest ona również jedną z osób znajdujących się na liście dłużników Lehmara i gdy oddamy jej tę księgę, to odwdzięczy się ona kluczem do skrzyni ze skarbami. Ponadto w trzecim rozdziale może zlecić zadanie związane z przyniesieniem pewnego dokumentu.

Miejsce 8 – Sara

Sara jest sprzedawczynią broni w drugiej części Gothica. Z tą kobietą jest związany jeden z questów, który można rozwiązać na dwa sposoby. Możemy ją wsadzić do więzienia, pomagając Cantharowi i podkładając jej fałszywy list, lub wydać nieuczciwego handlarza władzom miasta. Wówczas handlarka orężem zostanie na targowisku – ale tylko do trzeciego rozdziału, bo wtedy Canthar powraca, a Sara znika zupełnie z gry.

Miejsce 7 – Velaya

Velaya trafia do Kolonii w tym samym momencie co główny bohater gry. Bezimienny w trakcie swojej przygody pyta kilka osób o kobietę, która niedawno trafiła do Gomeza. Niestety przebywa ona w komnacie magnata i nie ma więcej opcji dialogowych niż inne niewolnice. Warto jednak wspomnieć o modzie Velaya – Historia Wojowniczki, który ukazuje losy tej kobiety po odpłynięciu Beziego z Khorinis. Po więcej informacji o tym modzie odsyłam tutaj.

Miejsce 6 – Lucia

Pierwszą osobą, która wspomina nam o tej kurtyzanie, jest zakochany w niej Elvrich. W toku fabuły wydaje się, że Lucia jest ofiarą i została porwana przez bandytów. Jak się później okazuje, jest ona zupełnie kimś innym. Przesiaduje w karczmie wraz z bandytami, gdzie zajmuje się sprzedażą alkoholu i nauką zręczności. Bohater w trakcie rozmowy z Lucią dowiaduje się, że nie chce ona wracać do miasta, zaś Elvricha uważa za tchórza, gdyż nie potrafił jej obronić.

Polski dubbing: najbardziej zaskakujące losy rodzimych głosów z gier

Miejsce 5 – Alima / Aila / Yasmin

Mimo tego, że kobiet w Gothicu 3 jest dużo, to tylko trzy niewolnice na pustyni posiadają swoje imiona. O ile Alima i Yasmin mają znaczenie tylko w jednym queście w Mora Sul, o tyle trzeciej kobiety jest trochę więcej. Aila została porwana w Bradze przez koczowników plemienia Asaru. Wybierając drogę Asasynów, zabijemy Koczowników i przyprowadzimy Ailę z powrotem do Bragi. Jednak pomagając Magom Wody i Koczownikom, odbijamy Bragę z rąk Asasynów i wówczas Aila staje się wolną kobietą.

Miejsce 4 – Nadja

Nadja jest główną atrakcją Czerwonej Latarni. W tym zestawieniu kobiet z Gothica umieściłem ją ze względu na kultową animację związaną z opcją romansową. Ale nie można zapomnieć, że ma ona znaczenie w dwóch zadaniach. Kobieta może nam pomóc w sprawie bagiennego ziela oraz wydać, kto je sprzedaje. Ponadto może nam podać kilka informacji o zaginionej Lucii.

Honorowe wspomnienie:

  • Niewolnice Gomeza i Y’Beriona (Sira, Seraphia, Chani, Natalya) – sprzątające i wachlujące kobiety przebywające u dwóch przywódców frakcji w pierwszej części Gothica. Niestety Bezimienny nie ma napisanych z nimi żadnych kwestii dialogowych, poza zbyciem rozmowy z ich strony.
  • Edda – kucharka znana ze swojej zupy rybnej. Może raz na dzień ugotować Bezimiennemu zupę, jeśli ten przyniesie jej rybę.
  • Gritta – siostrzenica stolarza Thorbena, która jest winna złoto kupcowi Matteo. Bohater gry może jej pomóc i za nią zapłacić, lub wyłudzić od niej pieniądze.

Miejsce 3 – Thekla

To właśnie jej potrawa daje Bezimiennemu punkt siły, kiedy ją spożyje. Thekla prowadzi gospodę na farmie Onara. Nie jest zwolenniczką grupy Sylvia. Może ona podarować Bezimiennu gulasz w zamian za kilka przysług (po dołączeniu do frakcji, po przyniesieniu ziół od Sagitty, po pokonaniu Bullka, po uratowaniu Benneta i po zabiciu czterech smoków w Górniczej Dolinie).

Miejsce 2 – Sagitta

Sagitta jest zielarką, która mieszka za farmą Sekoba. Dostarcza ona również zioła do słynnego gulaszu Thekli, mającego wpływ na atrybuty Bezimiennego. Kobieta może nauczyć głównego bohatera alchemii, jeżeli ten przyniesie jej słoneczny aloes. Poza tym, ranny Bezi może zostać przez nią uzdrowiony bez żadnych opłat.

Miejsce 1 – Cassia

Jedyna kobieta, która rządzi frakcją w całej serii Gothic. Jest przywódczynią złodziejów mieszkających w kanałach w Gothicu II. Może zlecić Bezimiennemu kilka zadań oraz nauczyć go zręczności i kradzieży kieszonkowej. Bezi może również przysłużyć się straży miejskiej i wydać działalność grupy Cassii; może to zrobić samodzielnie lub powiedzieć o tym Lordowi Andre. Cassia ma również wysoko rozwinięte umiejętności w walce, o czym świadczy dzierżenie przez nią miecza mistrzowskiego.

I tak kończymy moje subiektywne zestawienie kobiet z serii Gothic. Generalnie to ciężko stworzyć taki ranking, nawet pod względem samego wpływu na fabułę. Niemniej warto docenić te kobiety, które znalazły się w Królestwie Myrtany.

W topce zabrakło: Fenii, Sonji, Vanji, Eleny, Marii, Babery, Regi, Rosi i Kati.

Jeśli jeszcze nie wiecie, w co zagrać w sierpniu, to odsyłam was do naszego comiesięcznego cyklu o premierach gier.


Pamiętaj, aby przed zakupem zawsze sprawdzać cenę → Najniższe ceny gier znajdziesz na Ceneo.
Kupując za pośrednictwem naszego linku wspierasz rozwój naszego portalu, dziękujemy!


Dzięki, że doceniłeś nasz wkład i przeczytałeś ten wpis do końca! Jesteś częścią naszej społeczności i to od Ciebie zależą nasze dalsze kroki. Możesz nam pomóc:

  • zostawiając komentarz - wiele się nie napracujesz, a my dowiemy się na czym Ci zależy,
  • polub nasz fanpage na Facebooku, żebyś z łatwością otrzymywał informacje o naszej działalności,
  • daj znać znajomym - razem stworzymy wielką społeczność "Testerów Gier",
  • zasubskrybuj nasz kanał YouTube jeżeli chciałbyś, abyśmy publikowali więcej filmów.

Patryk Wieżewski

Pasjonat gier wideo od najmłodszych lat. Lubi wszystkie gatunki gier, ale serię Resident Evil wielbi ponad inne. Poza graniem uwielbia koszykówkę i gry planszowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *