Soulstice i inne gry za darmo! [Darmowe gry WRZESIEŃ 2023 #5]
Oto cotygodniowa lista darmowych gier, które możemy dodać na stałe do naszych bibliotek bądź przetestować przez pewien czas.
Informacja: News będzie na bieżąco aktualizowany, o nowe promocje, do końca tego tygodnia. Zapraszamy wpadać ponownie.
Gry na zawsze – Epic Games Store
Soulstice
Po wysypie indyków w ostatnich tygodniach, w końcu przyszła pora na zaskakująco spory i świeży tytuł. Soulstice został bowiem wydany zaledwie rok temu, a na wyprzedażach nie schodzi z ceny 85 zł. Gra to prawdziwy miszmasz inspiracji – znajdziemy tu sporo Devil May Cry (efektowny system walki), Dark Souls (mroczne fantasy… no i nazwa zobowiązuje, choć poziom trudności jest w miarę zbalansowany) oraz Final Fantasy (ogrom nawiązań do japońskiej kultury). Jeśli zaliczacie się do choćby jednej z tych grup – koniecznie sprawdzić.
Jak dodać tę produkcję do swojej biblioteki? Wystarczy zalogować się na Epic Games Store i „zakupić” produkt za pośrednictwem tego linku lub bezpośrednio w aplikacji Epic Games Launcher.
Model Builder
Jeżeli zamiast siekać demony, wolicie zamknąć się w piwnicy i malować w ciszy figurki – Model Builder to tytuł dla was. To gra wręcz relaksująca, w której jedynym celem będzie składanie przeróżnych modeli według instrukcji, malowanie ich i ostatecznie sprzedaż lub postawienie na wirtualnej półce. Warto dać szansę, nawet gdy składanie samolotów z kartonów jest Ci odległe.
Jak dodać tę produkcję do swojej biblioteki? Wystarczy zalogować się na Epic Games Store i „zakupić” produkt za pośrednictwem tego linku lub bezpośrednio w aplikacji Epic Games Launcher.
A co otrzymamy za tydzień?
Poznaliśmy kolejną darmową grę, którą dodamy do naszych bibliotek EGS już za tydzień! Będzie to… Godlike Burger.
Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem, w którym prognozujemy, co będziemy mogli otrzymać w przyszłości od EGS. Pełną listę darmowych gier od Epic Games Store z poprzednich lat znajdziecie na naszej stronie:
Rok 2019 / Rok 2020 / Rok 2021 / Rok 2022
Gry na zawsze – DRM-free
Klasyki CAPCOMU
Japońska firma z okazji czterdziestych urodzin uruchomiła stronę, na której możecie zagrać w kilka kultowych produkcji z lat 80. i 90., m.in. dwie pierwsze części Mega Mana czy Street Fighter II. Pisaliśmy o tym szerzej miesiąc temu:
CAPCOM udostępnił swoje stare hity za darmo – zagracie w przeglądarce!
Frostpunk – Horyzont Nadziei
Na pierwszy rzut oka nie mamy do czynienia z grą wideo, ale znawcy naszej branży wnet dostrzegą tu coś na kształt komputerowych przygodówek z lat 70. i początku 80., które nie zawierały w ogóle grafiki i dźwięku, za to sam tekst. Abstrahując jednak od gatunku i medium – twórcy i właściciele marki Frostpunk z okazji wydanej już (i jeszcze dostępnej na sklepowych półkach) gry planszowej w tym uniwersum opublikowali paragrafówkę (czyli książkę nieliniową, z kilkoma zakończeniami) o tytule Horyzont nadziei. Cyfrowa gra paragrafowa dostępna jest za darmo i możecie ją przeczytać/przeżyć z poziomu przeglądarki internetowej.
Serwisy z darmowymi grami indie
Co tydzień strona IndieGala serwuje nam kilka darmowych gier w formie DRM-free, lecz poza pobraniem pliku .exe, można je także przypisać do swojego konta. Tych tytułów jest mrowie, więc polecam samemu/samej sprawdzać, czy znajdziecie tam coś dla siebie. Gry zmieniają się cyklicznie. Oto link do strony.
Oczywiście cały czas zachęcam także do przeglądania innych źródeł, gdzie również są rozdawane indyki. Warto od czasu do czasu je sprawdzić, bo zdarzają się świetne tytuły.
Gry na zawsze – pozostałe platformy
WARSAW RISING – Miasto Bohaterów
Kojarzycie WARSAW? Jest to silnie inspirowana Darkest Dungeonem gra z 2019 roku, rozgrywająca się w czasie powstania warszawskiego. Zaskakującą nowiną jest fakt, że IPN (Instytut Pamięci Narodowej) zawarł umowę licencyjną z wydawcą dzieła, aby – podobnie jak niegdyś This War of Mine – udostępnić omawianą teraz grę zupełnie za darmo. Wraz ze zdjęciem etykiety z ceną, twórcy zaserwowali nam wielką aktualizację gry. Zmiana tytułu to jedno, ale w samej produkcji dodano dziewięć nowych misji, a także ogrom archiwalnych materiałów (w tym skanów oryginalnych dokumentów i fotografii) z tamtego okresu. Dodatkowo wzbogacono fabułę i udostępniono całe kalendarium z ważniejszymi datami. Tytuł pobierzecie na Steamie. Oby więcej takich inicjatyw!
Remaster gry Quake II
Dla fanów oldschoolu wielkie wydarzenie: Quake’a II, po 26 latach od premiery, spotkał ten sam los, co jego poprzednika – kultowa strzelanka doczekała się oficjalnej wersji zremasterowanej! Odświeżona edycja może pochwalić się nie tylko ładniejszą grafiką (nieco podrasowane modele i tekstury, dodane zaawansowane efekty świetlne itd.), ale i usprawnionym gameplayem, wraz z obsługą rozdzielczości 4K i klatkażu 120 fps oraz międzyplatformowego crossplayu w multiplayerze. Pakiet, oprócz podstawowej kampanii single player z 1997 roku, zawiera także dwa ówczesne oficjalne dodatki (The Reckoning + Ground Zero), prawdziwy port wersji na Nintendo 64 (z roku 1999) oraz jedną całkiem nową kampanię, pt. Call of the machine, stworzoną przez ludzi z MachineGames, czyli twórców najnowszych Wolfensteinów!
Wszyscy, którzy dotychczas mieli zakupioną na Steamie, GOG-u oraz Microsoft Store grę Quake II (Q2 Quad Damage), już automatycznie otrzymali aktualizację do wersji zremasterowanej. (Oczywiście nadal istnieje możliwość zagrania w wersję pierwotną, tj. tę z końca lat 90. – taką możliwość mają jednak tylko dotychczasowi posiadacze oryginału, i tylko ci ze Steama bądź gog.com. Odpowiednią instrukcję znajdziecie W TYM oraz TYM miejscu).
Jeśli nawet i ten remaster kłuje Was po oczach oprawą wizualną, możecie zawsze ograć wersję RTX – czyli obsługującą technologię ray tracingu NVIDII – dostępną zresztą za darmo już od dłuższego czasu. Warto tu się zainteresować nie wydaniem na Steamie, lecz na gog.com – co prawda i tam jest to tylko „demo”, zawierające trzy pierwsze misje kampanii, ale jeśli tylko macie w swojej bibliotece egzemplarz podstawki/oryginału (Quake II – Quad Damage), to w Q2 RTX odblokujecie pozostałe poziomy, a także multiplayer. Unowocześniony graficznie tytuł pobierzecie STĄD.
Przypominamy także, że nadal istnieje możliwość przeniesienia swoich gier z zamykanego Bethesda.net Launcher na Steam. Pisaliśmy o tym szerzej choćby TUTAJ.
Wersja Classic do Gothica II
Gra na wpół darmowa. Z okazji 20. urodzin Gothica II (które i my świętowaliśmy pod koniec zeszłego roku na naszym fanpage’u!) wydawca udostępnił na Steamie klasyczną dwójkę, czyli samą podstawkę z 2002 roku, bez dodatku Noc Kruka. O co jest więc wielkie halo? Otóż w sklepie Gabe’a Newella przez wiele lat można było kupić wyłącznie tzw. Złotą Edycję, co nie każdemu się podobało – niektórzy byli (i są) zdania, że czysty sequel ma więcej zalet niż dużo zmieniający dodatek. A nawet jeżeli nie byliście przekonani do podstawowej wersji gry (lub nie mieliście wcześniej okazji w nią zagrać), to możecie to teraz zmienić.
„Surowe” wydanie dwójki polskiej niemieckiej gry zostało przypisane do konta każdemu, kto miał w bibliotece Steama pozycję Gothic II: Gold Edition; i aby zagrać w podstawkę, wystarczy uruchomić ten tytuł – Waszym oczom ukaże się [wtedy] okienko z wyborem „Classic” oraz „Night of the Raven”. (Możliwość przełączenia między edycjami dotyczy również polskiej wersji językowej!).
Najlepsze mody do serii Gothic – część piąta. Modujemy Gothica 3 i Zmierzch Bogów
Głodni kolejnych darmowych gier? O tym, jak je zdobyć, piszemy w poniższym artykule:
Skąd brać DARMOWE GRY — lista sprawdzonych stron, na których legalnie zgarniesz gry za darmo
Humanista, pasjonat historii i języków obcych (przede wszystkim angielskiego) oraz j. polskiego. „Pececiarz” od urodzenia, choć posiada obydwie kieszonsolki Sony. Spokojny człowiek, który lubi pisać to, co czytacie :P.